Ecclestone o Bahrajnu: Nějaké děti tam mají problémy s policií, Grand Prix bude

Šéf formule 1 Bernie Ecclestone a FIA si stojí za svým, pokud se situace v Bahrajnu vážně nezhorší, dubnová Grand Prix se na Šakiru uskuteční.
Ecclestone o Bahrajnu: Nějaké děti tam mají problémy s policií, Grand Prix bude

Z Bahrajnu neustále přicházejí zprávy o neutěšené situaci, policie rozhání demonstrace slzným plynem a gumovými projektily, cizinci včetně novinářů jsou zatýkáni a deportováni ze země, pokud jim nebyl zakázán vstup už předem, a zpráva Amnesty International dokonce hovoří o dalším mučení bahrajnských aktivistů. Se světem formule 1 to ale nehne.

"Jediná zpráva, kterou mám, je že tam nějaké děti měly problémy s policií," komentoval Ecclestone pro Telegraph Sport. "Máme v plánu tam jet. Vždy jsem říkal, že jestli tam nastane nějaké drama, bude to v Den zloby (výročí začátku loňských nepokojů). Pak by museli něco udělat. Lidé tam si podle všeho věří, že závod za dva měsíce bude v pořádku."

"Týmy nemají vůbec žádné obavy. Jsou rádi, že vše půjde podle plánu bez problémů. Nejet tam loni bylo mnohem jasnější rozhodování, ale od té doby se změnilo hodně věcí."

Podle Amnesty International se ale v Bahrajnu moc nezměnilo. Slíbené reformy a vyšetřování porušování lidských práv z loňských nepokojů probíhají jen velmi pomalu a s pochybnými výsledky.

Stejně jako loni nevidí žádné problémy ani FIA. Federace považuje konání Grand Prix za přínosné, protože pomůže "překonat některé potíže, které Bahrajn zažívá," uvedl její mluvčí pro Guardian.

"Rolí FIA není ovlivňovat politické záležitosti suverénní země, jako je Bahrajn, a můžeme jen doufat v dlouhodobé mírové řešení. Bylo schváleno několik reforem, další jsou v legislativním procesu. Vítáme to, stejně tak komunita motorsportu, kterou reprezentujeme."

Loni bahrajnští aktivisté varovali, že pokud k nim formule 1 přijede, využijí ji pro získání mezinárodní publicity. Těžko lze očekávat, že by od tohoto úmyslu letos upustili. O Grand Prix v Bahrajnu se vedou spory i na britské politické scéně, takže na toto téma bude v každém případě mnoho dalších zpráv.

Další článek: Osobnost: Peter Sauber

0:37 | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00