Ecclestone o Bahrajnu: Nějaké děti tam mají problémy s policií, Grand Prix bude

Šéf formule 1 Bernie Ecclestone a FIA si stojí za svým, pokud se situace v Bahrajnu vážně nezhorší, dubnová Grand Prix se na Šakiru uskuteční.
Ecclestone o Bahrajnu: Nějaké děti tam mají problémy s policií, Grand Prix bude

Z Bahrajnu neustále přicházejí zprávy o neutěšené situaci, policie rozhání demonstrace slzným plynem a gumovými projektily, cizinci včetně novinářů jsou zatýkáni a deportováni ze země, pokud jim nebyl zakázán vstup už předem, a zpráva Amnesty International dokonce hovoří o dalším mučení bahrajnských aktivistů. Se světem formule 1 to ale nehne.

"Jediná zpráva, kterou mám, je že tam nějaké děti měly problémy s policií," komentoval Ecclestone pro Telegraph Sport. "Máme v plánu tam jet. Vždy jsem říkal, že jestli tam nastane nějaké drama, bude to v Den zloby (výročí začátku loňských nepokojů). Pak by museli něco udělat. Lidé tam si podle všeho věří, že závod za dva měsíce bude v pořádku."

"Týmy nemají vůbec žádné obavy. Jsou rádi, že vše půjde podle plánu bez problémů. Nejet tam loni bylo mnohem jasnější rozhodování, ale od té doby se změnilo hodně věcí."

Podle Amnesty International se ale v Bahrajnu moc nezměnilo. Slíbené reformy a vyšetřování porušování lidských práv z loňských nepokojů probíhají jen velmi pomalu a s pochybnými výsledky.

Stejně jako loni nevidí žádné problémy ani FIA. Federace považuje konání Grand Prix za přínosné, protože pomůže "překonat některé potíže, které Bahrajn zažívá," uvedl její mluvčí pro Guardian.

"Rolí FIA není ovlivňovat politické záležitosti suverénní země, jako je Bahrajn, a můžeme jen doufat v dlouhodobé mírové řešení. Bylo schváleno několik reforem, další jsou v legislativním procesu. Vítáme to, stejně tak komunita motorsportu, kterou reprezentujeme."

Loni bahrajnští aktivisté varovali, že pokud k nim formule 1 přijede, využijí ji pro získání mezinárodní publicity. Těžko lze očekávat, že by od tohoto úmyslu letos upustili. O Grand Prix v Bahrajnu se vedou spory i na britské politické scéně, takže na toto téma bude v každém případě mnoho dalších zpráv.

Další článek: Osobnost: Peter Sauber

9:46 | Stejně jako vloni, také letos budou v Bahrajnu tři DRS zóny.
10:10 | Formule E chystá první noční závod... pojede se jak jinak než v Saúdské Arábii. Pojede se na konci února, místní slibují energeticky méně náročné LED osvětlení. Elektrická energie bude z obnovitelných zdrojů.
19. listopadu | Alfa Romeo nasadí do testů po sezóně Illota. Ferrari Fuoca a Shwartzmana.
18. listopadu | Roman Staněk je aktivní na Instagramu (odkaz) a nově také na Youtube: odkaz

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10