Bernie Ecclestone si myslí, že nový majitel formule 1, společnost Liberty Media, se snaží posunout sport dále z dob, kdy mu vévodil právě on.
V rámci obměny vedení formule 1 je nyní Ecclestone čestným předsedou představenstva, zatímco novým výkonným ředitelem se místo něj stal Chase Carey. I když po převzetí formule 1 novým vedením Ecclestone stále patří do královny motorsportu, sám přiznal, že již nemá žádný vliv na její fungování.
„Nemohu nic dělat,“ řekl Ecclestone v rozhovoru pro Mail. „Dokonce i zaměstnancům bylo řečeno, že by se mnou neměli mluvit. Chtějí se zbavit Bernieho éry.“
„Neustále říkají to samé, zřejmě si myslí, že jsem šťastný, ale není tomu tak. 'On odvedl skvělou práci, ale musíme se posunout', a mohou mít pravdu.“
Ecclestone dodal, že byl překvapen svým koncem poté, co původně v Liberty Media chtěli, aby pro začátek zůstal v pozici výkonného ředitele.
„Jestli jsem byl naštvaný, když mě Liberty požádalo, abych odstoupil? Ne, dívám se na to tím způsobem, že když si někdo koupí automobil, chce ho sám řídit,“ řekl 86letý Ecclestone.
„Byl jsem trochu zklamaný, protože před tím převzetím se mě zeptali, zda bych tu zůstal ještě tři roky. Já odpověděl, že bych zůstal, pokud bych byl dostatečně fit a kompetentní. Den poté, co dokončili převzetí, jsem byl proto trochu překvapen, když jsem byl sesazen kvůli tomu, že Chase chtěl být výkonným ředitelem.“
Ecclestone byl v minulosti často obviňován z toho, že více než o budoucnost formule 1 mu jde o finanční zisk.
„Snažil jsem se to podnikání řídit jako výkonný ředitel společnosti, abych dosáhl zisku pro akcionáře,“ říká Ecclestone. „Věděl jsem, že (bývalý majitel) CVC chtělo společnost prodat. Dělal jsem vše pro to, aby v případě, že ji prodají, firma měla dobré zisky.“
„Nechali mě to dělat tak, jak jsem si myslel, že by se to dělat mělo. Chasovi ohromně závidím, protože je ve skvělé pozici, aby mohl udělat spoustu toho, co já udělat chtěl, ale nemohl jsem.“
Pětihvězdičková restaurace a fast food
Liberty Media se podle Ecclestona snaží ve formuli 1 zavést jinou filozofii, kde nebude F1 tak exkluzivní, ale více otevřená fanouškům.
„Dívám se na to jinak než ostatní. Všichni chtějí chodit do restaurace, kde nemůžete najít volné místo. Byl jsem proto velmi striktní s věcmi jako vstup do paddocku. Filozofie Liberty je otevřenější.“
„Mají americkou kulturu a v amerických závodech jsou všichni v paddocku a boxech, mohou mluvit s jezdci a sednout si do jejich vozů.“
„Ve formuli 1 jsme měli pětihvězdičkovou restauraci, ne obchod s hamburgery. Kuchyně teď ale možná bude přístupnější, možná to bude mít ještě lepší chuť.“
Foto: Getty Images / Mark Thompson