Ecclestone: Jestli týmy nechtějí jet do Bahrajnu, nutit je nemůžeme

Formule 1 zřejmě udělala další krok k odvolání Grand Prix Bahrajnu. Ecclestone totiž tvrdí, že týmy nebude nutit k cestě do Bahrajnu. A týmy opakují, že jet nechtějí.
Ecclestone: Jestli týmy nechtějí jet do Bahrajnu, nutit je nemůžeme

Týmy se začaly veřejně vyjadřovat k situaci v Bahrajnu, ale zatím jen po rouškou anonymity. Jeden z šéfů týmů řekl Guardianu, že doufá v odvolání závodu, zatímco Telegraph přinesl vyjádření dalšího vedoucího představitele jednoho z týmů, ale opět bez udání jména.

"Nemyslím, že by se tam někomu chtělo," řekl o Bahrajnu. "Nikdo nechce cestovat do země, ve které nejsme úplně vítáni. Vím, že to říkáme pořád, ale skutečně jsme v rukou FIA, držitele obchodních práv a pořadatelů závodu. Ti musí udělat správné rozhodnutí. A to rozhodnutí musí samozřejmě padnout ze správných důvodů. Obchodní a politické faktory nesmí ohrozit bezpečnost."

Situace v Bahrajnu mezitím i nadále eskaluje. Před týdnem byl zastřelen jeden z protestujících, zatímco včera vybuchla při demonstraci bomba a zranila sedm policistů. Tamní vláda to označila za teroristický čin. Že nejde o rebelii party mladíků s Molotovovy koktejly, jak se úřady snažily o nepokojích tvrdit, dokazují různé videozáznamy, například zde.

Je zřejmé, že hlavní slovo o závodě bude mít znovu Bernie Ecclestone. Ten problémy v Bahrajnu dlouho bagatelizoval, ale teď začal vnímat, že se Grand Prix příčí už i týmům. "Jestli tam týmy nechtějí jet, nutit je k tomu nemůžeme," řekl pro Times.

Šéf formule 1 se údajně sešel i se zástupci bahrajnské opozice a nabídl jim prostor pro vyjádření na tiskové konferenci během závodního víkendu. Ten se ale zřejmě konat vůbec nebude.

Formule 1 se totiž v Bahrajnu stala politickým symbolem. "Obávám se, že se to zvrhne v násilí," řekl o závodním víkendu prezident Bahrajnského centra pro lidská práva Nabeel Rajab pro BBC. "Je tu vidět rostoucí zloba vůči formuli 1, stal se z ní symbol vládnoucího režimu v Bahrajnu."

"Někteří lidé říkají, abychom oddělili politiku a sport. Ano, to je možné v Británii, ale ne v utlačovatelském režimu, ve kterém je vše v rukou vládců."

Diskuze (43) Další článek: Formule 1 chce prodat akcie za dvě miliardy dolarů
13:09 | F2 a F3 sníží extra body. Za pole position budou 2 body (místo 4) a za nejrychlejší kolo 1 (místo 2).
13:08 | Podle Seven News zvažuje Sydney uspořádání závodu F1. Chce nahradit Melbourne.
13:04 | Dnes před 14 lety získalo Ferrari poslední titul mezi jezdci. Kimi Räikkönen porazil o 1 bod Lewise Hamiltona a Fernanda Alonsa.
20. října | V únoru proběhne ve Švédsku Závod šampionů. Tým Finska budou tvořit Valtteri Bottas a Mika Häkkinen.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00