Ecclestone: Jestli týmy nechtějí jet do Bahrajnu, nutit je nemůžeme

Formule 1 zřejmě udělala další krok k odvolání Grand Prix Bahrajnu. Ecclestone totiž tvrdí, že týmy nebude nutit k cestě do Bahrajnu. A týmy opakují, že jet nechtějí.
Ecclestone: Jestli týmy nechtějí jet do Bahrajnu, nutit je nemůžeme

Týmy se začaly veřejně vyjadřovat k situaci v Bahrajnu, ale zatím jen po rouškou anonymity. Jeden z šéfů týmů řekl Guardianu, že doufá v odvolání závodu, zatímco Telegraph přinesl vyjádření dalšího vedoucího představitele jednoho z týmů, ale opět bez udání jména.

"Nemyslím, že by se tam někomu chtělo," řekl o Bahrajnu. "Nikdo nechce cestovat do země, ve které nejsme úplně vítáni. Vím, že to říkáme pořád, ale skutečně jsme v rukou FIA, držitele obchodních práv a pořadatelů závodu. Ti musí udělat správné rozhodnutí. A to rozhodnutí musí samozřejmě padnout ze správných důvodů. Obchodní a politické faktory nesmí ohrozit bezpečnost."

Situace v Bahrajnu mezitím i nadále eskaluje. Před týdnem byl zastřelen jeden z protestujících, zatímco včera vybuchla při demonstraci bomba a zranila sedm policistů. Tamní vláda to označila za teroristický čin. Že nejde o rebelii party mladíků s Molotovovy koktejly, jak se úřady snažily o nepokojích tvrdit, dokazují různé videozáznamy, například zde.

Je zřejmé, že hlavní slovo o závodě bude mít znovu Bernie Ecclestone. Ten problémy v Bahrajnu dlouho bagatelizoval, ale teď začal vnímat, že se Grand Prix příčí už i týmům. "Jestli tam týmy nechtějí jet, nutit je k tomu nemůžeme," řekl pro Times.

Šéf formule 1 se údajně sešel i se zástupci bahrajnské opozice a nabídl jim prostor pro vyjádření na tiskové konferenci během závodního víkendu. Ten se ale zřejmě konat vůbec nebude.

Formule 1 se totiž v Bahrajnu stala politickým symbolem. "Obávám se, že se to zvrhne v násilí," řekl o závodním víkendu prezident Bahrajnského centra pro lidská práva Nabeel Rajab pro BBC. "Je tu vidět rostoucí zloba vůči formuli 1, stal se z ní symbol vládnoucího režimu v Bahrajnu."

"Někteří lidé říkají, abychom oddělili politiku a sport. Ano, to je možné v Británii, ale ne v utlačovatelském režimu, ve kterém je vše v rukou vládců."

Další článek: Formule 1 chce prodat akcie za dvě miliardy dolarů

11:19 | Jack Aitken zůstává rezervním jezdcem Williamsu.
9:41 | Kromě společnosti Uralkali přichází k Haasu také německá telekomunikační firma 1&1.
2. března | Výkonný ředitel Alpine Marcin Budkowski prozradil, že sprintové závody budou mít název superkvalifikace.
2. března | Alpine zítra uskuteční filmovací den v Silverstonu. S letošním vozem už jezdily také týmy McLaren, Red Bull Racing, AlphaTauri, Alfa Romeo a Williams. Naopak Mercedes chce vyjet až v testech...