Ecclestone: Je zvláštní, že týmy nechtějí ve formuli 1 vydělávat

Rozpočtový strop by jim to umožnil.
Týmy formule 1 potvrdily v rámci své asociace nesouhlas s rozpočtovým stropem ve formě, v které ho schválila FIA. Bernie Ecclestone ale pořád nerozumí tomu, co týmům vadí, jelikož rozpočtový strop považuje za přínosný pro všechny. Týmy by díky němu mohly generovat zisk.

"Velké týmy to nechápou, protože není v jejich DNA, aby ve formuli 1 vydělávaly peníze. Vše co chtějí, je utrácet, utrácet, utrácet. Není to zvláštní, že když jim nabídneme plán v době, kdy všichni v obchodním světě chtějí snižovat náklady a šetřit, někteří z nich nejsou spokojení," ptal se Ecclestone v rozhovoru pro Daily Express.

Šéf formule 1 je však přesvědčen, že se k rozpočtovému stropu přikloní většina účastníků, především z ekonomických důvodů. "Jak by to vypadalo, když by představenstvo automobilky, která je ve ztrátě, odmítlo možnost významně snížit náklady," řekl.

Po schválení rozpočtového stropu Světovou radou se vedly diskuze o jeho výši 40 miliónů liber. Pro velké týmy se jedná o příliš malou částku a i když Ecclestone dříve naznačil ochotu jednat, nyní odmítá, že by se toto číslo mělo zvyšovat.

"Řekli jsme, že to bude 40 miliónů liber a tak to také bude. Řekl jsem, že jelikož mimo stojí náklady na motory, platy jezdců, motorhomy a marketing, tak že to spíše bude jako 60 miliónů. Ale to záleží na jednotlivých týmech. Ti, co chtějí vstoupit (do F1), ví, že se s tímto číslem dá vytvořit zisk a o tom byznys je, že?"

"Ale tolik utratit nemusíte. Je to jen strop. Je tu mnoho šikovných lidí, kteří by možná mohli fungovat s mnohem menší částkou. Podívejte se na Brawna, jak mu to jde v této sezóně a jejich rozpočet je mnohem menší, než má mnoho týmů za ním," uvedl Ecclestone.

Cílem rozpočtového stropu je podle šéfa F1 zastavit závody v utrácení peněz a vrátit do formule 1 invenci a představivost. Velké výdaje neznamenají úspěch, Ecclestone to dokládá dřívějšími neúspěchy Ferrari.

Rozpočtový strop by měl ve svém důsledku také přilákat nové týmy do formule 1. Téměř jistý je v příštím roce vstup USF1, zájem projevili také Prodrive Davida Richardse, iSport, Lola a šéf irského A1GP týmu Mark Gallagher.

Ecclestone však varoval, že FIA a FOM budou pečlivě zkoumat jednotlivé kandidáty, než se rozhodnou udělit licence na tři volná místa na startovním roštu.

"Nebude to fungovat podle principu ´kdo dřív přijde.´ Nevrátíme se do doby, kdy mohl přijít kdokoliv, odjet pár závodů a zmizet, když mu došly peníze. Potřebujeme jen tři nové týmy. Někteří velcí hráči nejsou spokojeni, ale nikdo neřekl, že by odcházel," dodal Ecclestone.
Další článek: Týmy jsou znepokojeny kroky FIA a žádají dialog

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00