Ecclestone: Formule 1 v boxové uličce na elektřinu jezdit nebude

Bernie Ecclestone se chce zasadit o změnu pravidel pro rok 2014, podle kterých mají vozy formule 1 využívat při jízdě v pit lane pouze elektrický pohon.
Ecclestone: Formule 1 v boxové uličce na elektřinu jezdit nebude

Za tři roky přijdou do formule 1 nové pohonné jednotky. Základem bude přeplňovaný šestiválec o objemu 1,6 litru, který doplní systémy na rekuperaci kinetické a teplené energie (ERS). Pravidla pro rok 2014 obsahují v současné podobě odstavec, podle kterého nesmí monoposty v boxové uličce používat spalovací motor a musí se pohybovat výhradně pomocí elektrické energie, kterou uložily ERS.

"Formule 1 vůbec není tím správným místem pro elektrické motory," namítl Ecclestone pro Daily Express. "Je to jako kdyby měla baletka tenisky. Bylo by to pohodlnější, ale nefungovalo by to."

Šéf formule 1 chce proto prosadit změnu pravidel. A je si jistý, že se mu to podaří. "V boxové uličce se v žádném případě nebude jezdit na elektřinu. Někdo by mohl přijít o život, protože by neslyšeli auta přijíždět," řekl.

Pravidla o pohonech pro rok 2014 schválila FIA letos, ale Ecclestone z nich viní bývalého prezidenta federace Maxe Mosleyho. Kromě elektrického pohonu mu vadí také omezení otáček, má obavy o horší zvukový projev. "Nemůžeme vinit Jeana Todta, protože tohle začal Max," uvedl. "Je to Maxův nápad. A jeho nápad je teď realizován."

V současnosti ale musí šéf formule 1 řešit aktuálnější problémy a jedním z nich je kalendář na příští sezónu. Obsahuje 21 závodů, ale Sportovní pravidla počítají jen s 20, z kola ven má jít Turecko. To v posledních dnech ale vyjádřilo vůli jednat a v kalendáři setrvat.

"Mohli bychom jich mít 21," poznamenal Ecclestone s tím, že by ale musel týmy nějak donutit akceptovat tento počet Grand Prix přesahující rámec pravidel. Mohl by to udělat tak, že by pohrozil vyškrtnutím jiného okruhu, než je Istanbul. "Pokud řekneme, že se musíme zbavit Monaka, tak řeknou, že to raději ne."

Diskuze (95) Další článek: Virgin se učí od McLarenu, ale na voze se to projeví až příští rok
18. října | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
18. října | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.
17. října | Kimi Räikkönen dnes slaví 42. narozeniny.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00