Ecclestone: FIA je vtip, pravidla bychom si měli psát sami s týmy

Bernie Ecclestone je velmi nespokojený s novými pravidly pro formuli 1, která připravila Mezinárodní automobilová federace. Jean Todt podle něj není dobrým prezidentem.
Ecclestone: FIA je vtip, pravidla bychom si měli psát sami s týmy

Ecclestonovi se nelíbí pravidla především v oblasti pohonu. První zbytečností jsou podle něj systémy na rekuperaci kinetické energie. "Jenom to stálo hrozně moc peněz a nevím, co to přineslo," uvedl šéf formule 1 pro Express. "Nemyslím, že někdo ví, nebo se zajímá o to, co to dělá. Tyhle věci mě štvou."

Ještě víc mu však vadí, že v roce 2013 mají být současné osmiválcové motory nahrazeny přeplňovanými čtyřválci o objemu 1,6 litru. "To není formule 1, ani zdaleka to nezní jako formule 1," řekl.

FIA si proto za svoji práci vysloužila od Ecclestona nelichotivé vysvědčení. "Měli bychom psát pravidla s týmy," konstatoval. "Soutěžící musí závodit a investovat velké peníze. Investujeme hodně. Měli bychom si psát pravidla a předávat je FIA, která by jen zajišťovala, že jsou dodržována. Měla by být jako policie, policie taky nepíše zákony a neříká, že musíte jezdit 30 mílí za hodinu. FIA je vtip."

Ačkoliv zelený směr pro formuli 1 vytyčil už bývalý prezident FIA Max Mosley, jenž kromě KERS dokonce přišel s nápadem světového motoru, který by sloužil jako základ hned pro několik závodních sérií včetně formule 1, schytal kritiku od Ecclestona Todt.

"Jean Todt je slabým odvarem Maxe. Cestuje po světě a dělá to, co Max moc nedělal - dává pusy dětem a podává si s lidmi ruku. Asi je to dobré pro FIA, ale ve formuli 1 to nepotřebujeme," dodal s tím, že Todt "nemá moc pozitivní vliv na formuli 1" a jeho ekologické iniciativy jsou "naprostým vtipem."

Další článek: Mercedes patří do skupiny týmů za Red Bullem, odhaduje Schumacher

18:05 | Indy Lights, což je taková F2 IndyCar (nadsázka) se pro letošní rok kvůli koronaviru zcela ruší.
15:47 | Podle Monzy se pojede GP Itálie 6. září bez diváků.
29. května | Virtuální Le Mans se zúčastní i Giovinazzi a Leclerc. Kompletní aktuální seznam zítra na webu.
28. května | Třetí současný jezdec pojede virtuální Le Mans. K Norrisovi a Verstappenovi (se stejným vozem) se připojí také Pierre Gasly, který bude v týmu třeba s Vergnem.