Ecclestone: F1 je strašná, Jean Todt by měl předat vedení někomu jinému

Komerční šéf formule 1 by si prý sám vstupenku na velkou cenu nekoupil.
Ecclestone: F1 je strašná, Jean Todt by měl předat vedení někomu jinému

Bernie Ecclestone na kraji nové sezóny zkritizoval formuli 1, když jsi označil za velice nudnou a předvídatelnou. Dodal přitom, že sám by si vstupenku nekoupil.

„Nedal bych svoje peníze za to, abych vzal svoji rodinu na závod. Ani omylem,“ řekl Ecclestone.

„Jaký to má smysl, když vlastně víte... že Lewis Hamilton zřejmě postaví auto na pole position a spíše než ne vyhraje závod a ten druhý mercedes bude také na pódiu?“

Ecclestone se ve svých výrocích opřel i do Komise F1, která podle něj v současné době funguje jako kartel. Dva velcí dodavatelé motorů mají totiž v podstatě právo vetovat změny pravidel až do roku 2020.

„Tohle je něco, co je obecně známo pod pojmem kartel,“ řekl. „A kartely jsou ilegální. Provozujeme něco, co je ilegální. A navíc je to ještě proti soutěži.“

Komerční šéf F1 pak pochválil práci prezidenta FIA Jeana Todta v oblasti bezpečnosti na silnicích, dodal však, že formuli 1 by měl vést někdo jiný.

„Jean se bohužel stal diplomatem. Odvádí velice dobrou práci pro bezpečnost na silnicích. Jeho zájem o formuli 1 je ale čistě důsledkem toho, že je prezidentem FIA... Nemá v úmyslu dělat cokoliv, co by destabilizovalo to, co ve federaci skutečně chce dělat.

Měl by se dál věnovat těm záležitostem, ale zodpovědnost za formuli 1 předat někomu jinému.“

Ecclestone na závěr nastínil svůj nápad na zatraktivnění velkých cen. Pořadí na startovním roštu by se podle něj mělo po kvalifikaci zamíchat.

„Nechal bych kvalifikaci, jak je. Ten, kdo byl nejrychlejší, by stále měl pole position započítanou do historických tabulek. Pak by ale mohl startovat, řekněme, desátý, na základě jeho pole position a jeho pořadí v šampionátu. Sledujeme možnosti, jak konkrétně tohle udělat.

Ten, kdo by byl v kvalifikaci třetí, by startoval, řekněme, sedmý nebo osmý.

Je to lepší než zcela obrácený rošt, protože to byste docílili jen toho, že na startu rychlý jezdec objede ty pomalejší. Takhle byste zamíchali jezdce, kteří mají podobnou rychlost. Nebude snadné se před někoho dostat.“

Foto: Getty Images / Lars Baron

Další článek: První den testů v Barceloně byl nejrychlejší Vettel

16:10 | Verstappen doufá, že se letos vyhne penalizacím za překročení komponent pohonné jednotky.
24. února | Problém na motoru, který potkal Vettela během testů, podle Ferrari nebyl vážný. V Maranellu zjistili, že šlo o problém s mazacím systémem.
22. února | Zandvoort před pěti dny. Za pár dní má být hotovo... odkaz
22. února | Podle Lea Turriniho Binotto a Ferrari neblafují. Aerodynamický balíček SF1000 nefunguje. Stále trpí problémy z loňského roku, nedotáčivostí a horším výkonem. Na příští týden chystá tým změny.

Předsezónní testy

První
19. února Hamilton (1:16.976)
20. února Räikkönen (1:17.091)
21. února Bottas (1:15.732)
Druhé
26. února 09.00–18.00
27. února 09.00–18.00
28. února 09.00–18.00