Ecclestone: F1 je strašná, Jean Todt by měl předat vedení někomu jinému

Komerční šéf formule 1 by si prý sám vstupenku na velkou cenu nekoupil.
Ecclestone: F1 je strašná, Jean Todt by měl předat vedení někomu jinému

Bernie Ecclestone na kraji nové sezóny zkritizoval formuli 1, když jsi označil za velice nudnou a předvídatelnou. Dodal přitom, že sám by si vstupenku nekoupil.

„Nedal bych svoje peníze za to, abych vzal svoji rodinu na závod. Ani omylem,“ řekl Ecclestone.

„Jaký to má smysl, když vlastně víte... že Lewis Hamilton zřejmě postaví auto na pole position a spíše než ne vyhraje závod a ten druhý mercedes bude také na pódiu?“

Ecclestone se ve svých výrocích opřel i do Komise F1, která podle něj v současné době funguje jako kartel. Dva velcí dodavatelé motorů mají totiž v podstatě právo vetovat změny pravidel až do roku 2020.

„Tohle je něco, co je obecně známo pod pojmem kartel,“ řekl. „A kartely jsou ilegální. Provozujeme něco, co je ilegální. A navíc je to ještě proti soutěži.“

Komerční šéf F1 pak pochválil práci prezidenta FIA Jeana Todta v oblasti bezpečnosti na silnicích, dodal však, že formuli 1 by měl vést někdo jiný.

„Jean se bohužel stal diplomatem. Odvádí velice dobrou práci pro bezpečnost na silnicích. Jeho zájem o formuli 1 je ale čistě důsledkem toho, že je prezidentem FIA... Nemá v úmyslu dělat cokoliv, co by destabilizovalo to, co ve federaci skutečně chce dělat.

Měl by se dál věnovat těm záležitostem, ale zodpovědnost za formuli 1 předat někomu jinému.“

Ecclestone na závěr nastínil svůj nápad na zatraktivnění velkých cen. Pořadí na startovním roštu by se podle něj mělo po kvalifikaci zamíchat.

„Nechal bych kvalifikaci, jak je. Ten, kdo byl nejrychlejší, by stále měl pole position započítanou do historických tabulek. Pak by ale mohl startovat, řekněme, desátý, na základě jeho pole position a jeho pořadí v šampionátu. Sledujeme možnosti, jak konkrétně tohle udělat.

Ten, kdo by byl v kvalifikaci třetí, by startoval, řekněme, sedmý nebo osmý.

Je to lepší než zcela obrácený rošt, protože to byste docílili jen toho, že na startu rychlý jezdec objede ty pomalejší. Takhle byste zamíchali jezdce, kteří mají podobnou rychlost. Nebude snadné se před někoho dostat.“

Foto: Getty Images / Lars Baron

Další článek: První den testů v Barceloně byl nejrychlejší Vettel

14:43 | Red Bull propustil zaměstnance, který v soukromých textových zprávách používal rasistické výrazy. Zprávy se poté dostaly na sociální sítě.
14:23 | F3: Kvalifikaci vyhrál Arthur Leclerc, Staněk 15.
12:39 | Fernando Alonso nasadil třetí MGU-H. Při nasazení čtvrtého přijde penalizace.
28. července | Robert Kubica bude jezdit v prvním tréninku s vozem Alfa Romeo.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00