Ecclestone dal čas Austinu do konce příštího týdne

Berniemu Ecclestonovi došla trpělivost s pořadateli GP USA a čekat na peníze nebude déle než týden. Američané doufají, že pokud nebudou mít závod v Austinu příští rok, podaří se jim to v sezóně 2013.
Ecclestone dal čas Austinu do konce příštího týdne

V posledních dnech vyšlo najevo, že pořadatelé závodu v Texasu nedodrželi smlouvu s Berniem Ecclestonem. Smlouva na Grand Prix v roce 2012 proto už není platná.

"Důvod, proč nemáme smlouvu s formulí 1, je ten, že jsme jako projekt několikrát nesplnili své finanční závazky vůči formuli 1. Takhle jednoduché to je," přiznal Tavo Hellmund, jenž smlouvu s šéfem formule 1 uzavíral.

"Měli bychom teď děkovat panu Ecclestonovi. Několik věcí jsme porušili už v květnu. On nám poslal několik dopisů s žádostmi o nápravu. My jsme věděli, jak to řešit, ale nepodařilo se nám to."

Podle Hellmunda jsou hlavní příčinou problémů spory mezi ním a společností, která Okruh Amerik staví (COTA). Hellmund ovšem už nehovořil o tom, že Úřad státního finančního kontrolora písemně slíbil Ecclestonovi, že mu bude vždy s ročním předstihem platit poplatek za závod, ale pak to odmítl.

Ecclestonovi už došla trpělivost a dal Texasanům ultimátum. Nebude čekat ani do 7. prosince, kdy by měla kalendář závodů 2012 definitivně posvětit Světová rada motorsportu.

"Je třeba to vyřešit dřív," řekl pro Reuters. "Nepotřebujeme žádné termíny, při kterých bychom se honili na poslední chvíli. Už to trvalo dost dlouho. Mají na to příští týden. Jedeme do Brazílie, takže za námi můžou příští týden přijet."

Na otázku, zda bude závod v Austinu zrušen, pokud nedojde k dohodě, šéf formule 1 odpověděl: "Ano, ano." Nakonec by se jelo znovu jen 19 závodů, Turecko by jako náhrada využito nebylo.

Ecclestone nevěří, že mají Texasané na závod peníze. Ovšem i když v současné chvíli neexistuje platná smlouva na závod, který byl naplánován v kalendáři 2012 na listopad, Hellmund doufá, že se to podaří rychle napravit.

"Povzbudily mě zprávy, podle kterých jsou dveře stále otevřené, abychom to vyřešili," řekl. "Také mě v posledních dnech povzbudilo, že podle všeho tu peníze jsou. Takže jsem díky tomu opravdu optimista. Doufám, že to zvládneme a že tu budeme mít Grand Prix příští rok."

Pokud se závod neuskuteční příští rok, majitelé okruhu doufají v premiéru v další sezóně paralelně s New Jersey. "S nadšením jsme pracovali na roce 2012 a podle našich informací má teď Ecclestone zájem přesunout závod v Austinu na rok 2013," uvedl prezident COTA Steve Sexton. "Víme, že je trh v USA důležitý pro týmy a jejich sponzory. Okruh Amerik by se do roku 2013 stihl připravit."

Diskuze (5) Další článek: Čtvrtek v Abú Zabí: Red Bull zůstal nepřekonán i v posledních testech
15:41 | V únoru proběhne ve Švédsku Závod šampionů. Tým Finska budou tvořit Valtteri Bottas a Mika Häkkinen.
15:17 | Na zadních křídlech, helmách a overalech jezdců Red Bullu a AlphaTauri se tento víkend objeví logo značky Acura. Je to obchodní značka, kterou používá Honda v USA.
19. října | Podle webu RACER bude Nico Hülkenberg v pondělí na okruhu Barber testovat vůz McLarenu pro IndyCar.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00