Ecclestone a nepochopený příklad s Hitlerem

Věci, na které chtěl šéf F1 poukázat, tak zůstaly v pozadí.
Ecclestone a nepochopený příklad s Hitlerem

Po Ecclestonově rozhovoru a jednom nevhodném použitém příkladu je svět (nejen F1) zase na nohou [rozebrali jsme zde]. Ecclestone si vzal Adolfa Hitlera za příklad pevné ruky. Jenže zůstal nepochopen, nejspíš částečně svou vinou.

Původně ale nemělo Ecclestonovo povídání nic společného s Hitlerem. Ecclestone totiž nejen v měřítku F1, ale potažmo v tom globálním, pokrývajícím i naši republiku, poukazoval na sebezničující vliv moderní demokracie.

Rozhodovací síly jednotlivých států jsou reprezentovány politickými strukturami a jejich přízní ze stran voličů. Ovšem představitelé jednotlivých politických stran a potažmo vysokých politických postů se v prvé řadě soustředí na svůj image a pověst. To v konečném důsledku vede ke špatným rozhodnutím, protože politik nechce dělat rozhodnutí, která by mu pošramotila jeho pověst, byť by to bylo rozhodnutí za správnou věc. Jsou to rozhodnutí činěná nikoli v zájmu celku, nýbrž s cílem individuálního prospěchu.

Ecclestone sám neměl na mysli Hitlerovy zločiny, jako spíš jeho boj s nezaměstnaností a špatnou ekonomií. Ale k čertu s Hitlerem, o něm to vůbec není.

Ecclestone je pochopitelně ze staré školy, podobně jako Mosley. Bernie je člověkem, který dodnes dá na plácnutí rukou a dohodu uzavřenou mezi dvěma džentlmeny. Dnes chodí týmy s regimentem právníků a nikdo se nedohodne na ničem.

Na podobných principech funguje moderní demokracie. Je tak složitá, komplexní a postavena na pokřiveném žebříčku hodnot, že málokdy dokáže řešit problémy efektivně, pokud vůbec. Ecclestone svým prohlášením chtěl dát pouze najevo, že někdy je lepší dát důvěru lidem transparentním způsobem a v rámci racionálních mantinelů nechat na nich, ať věci dotáhnout do úspěšného konce.

Týmy formule 1 v poslední době používaly termín "diktátor", ale to slovo zní hůře než co je za ním ve skutečnosti schováno. Jak píše česká Wikipedia:

"Označení diktátor (latinsky dictator) vzniklo ve starověkém Římě (v tzv. období republiky). Jednalo se o oficiální mimořádnou funkci „nejvyššího smírčího soudce“, do níž byl diktátor jmenován senátem. Takto jmenovaný diktátor měl za úkol vyvést stát z krize, pro tento účel byl vybaven téměř neomezenými pravomocemi."

Původní záměr nemá se zločinem nic společného, ačkoli dnešní význam slova je vnímán trochu jinak. Ecclestone hovoří ale o pojmu s originálním významem. Formule 1 se těší gigantickému úspěchu právě díky "diktátorskému" přístupu Bernieho Ecclestona a Maxe Mosleyho.

Abyste to špatně nepochopili: neznamená to, že se ani jeden ze jmenovaných nedopustil chyb. Ba právě naopak. Ale "dokud dělám více správných rozhodnutí než těch špatných, tak je to v pořádku," máme-li citovat právě Ecclestona.

Diktátorství ve formuli 1 nebylo problémem doposavad, a nebylo by ani nadále, kdyby všechny týmy měly stejné podmínky. Což už není ten případ (viz například kauzu Cosworthu zde).

O převzetí vlády nad formulí 1 se nyní snaží týmy formule 1 ve sdružení FOTA. S tímto prinicpem ale nelze rozumně fungovat. Concordská dohoda 1998 vyžadovala pro každou změnu souhlas všech týmů. Výsledek? Nedohodly se na ničem. A nedohodly by se ani do budoucna. Schopnost dělat rozhodnutí v rámci celku totiž nemají v krvi. Vždy jim půjde o individuální prospěch.

A to se snažil sdělit Bernie Ecclestone. Použitím nevhodného příkladu to ale celé pokazil.

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
20. srpna | Pierre Gasly vyhrál první závod v japonské super formuli.
19. srpna | Nico Hülkenberg dnes slaví třicetiny.
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.

GP Belgie 2017

Pátek 25. srpna 2017
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. srpna 2017
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. srpna 2017
Závod 14.00

Nejčtenější články

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lze zvládnout, říká Boullier

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lz…

Eric Boullier promluvil o jezdcích, se kterými během svého působení v F1 spolupracoval.

17.  8.  2017 | | 94 N/A
Räikkönen: Rychlost stále mám

Räikkönen: Rychlost stále mám

Kimi Räikkönen si myslí, že má stále rychlost na to závodit na čele startovního pole formule 1.

16.  8.  2017 | | 49 N/A
Alonso nevylučuje odchod z F1, rozhodnutí o budoucnosti odkládá

Alonso nevylučuje odchod z F1, rozho…

Fernando Alonso se chce rozhodnout o své budoucnosti do prosince. Odchod z formule 1 nevyloučil.

18.  8.  2017 | | 155 N/A
Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl na startu odsunut o 2,6 km

Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl…

Pohonné jednotky Honda mají nižší výkon v porovnání s konkurencí ale také nižší spolehlivost, což přináší nejen odstoupení ze závodů, problémy v trénincích ale především penalizace.

18.  8.  2017 | | 43 N/A
McLaren představil plány na domácí GP Wokingu

McLaren představil plány na domácí G…

McLaren dnes představil plán na uspořádání velké ceny formule 1 v ulicích Wokingu, kde stáj sídlí.

15.  8.  2017 | | 26 N/A