Ecclestone a nepochopený příklad s Hitlerem

Věci, na které chtěl šéf F1 poukázat, tak zůstaly v pozadí.

Po Ecclestonově rozhovoru a jednom nevhodném použitém příkladu je svět (nejen F1) zase na nohou [rozebrali jsme zde]. Ecclestone si vzal Adolfa Hitlera za příklad pevné ruky. Jenže zůstal nepochopen, nejspíš částečně svou vinou.

Původně ale nemělo Ecclestonovo povídání nic společného s Hitlerem. Ecclestone totiž nejen v měřítku F1, ale potažmo v tom globálním, pokrývajícím i naši republiku, poukazoval na sebezničující vliv moderní demokracie.

Rozhodovací síly jednotlivých států jsou reprezentovány politickými strukturami a jejich přízní ze stran voličů. Ovšem představitelé jednotlivých politických stran a potažmo vysokých politických postů se v prvé řadě soustředí na svůj image a pověst. To v konečném důsledku vede ke špatným rozhodnutím, protože politik nechce dělat rozhodnutí, která by mu pošramotila jeho pověst, byť by to bylo rozhodnutí za správnou věc. Jsou to rozhodnutí činěná nikoli v zájmu celku, nýbrž s cílem individuálního prospěchu.

Ecclestone sám neměl na mysli Hitlerovy zločiny, jako spíš jeho boj s nezaměstnaností a špatnou ekonomií. Ale k čertu s Hitlerem, o něm to vůbec není.

Ecclestone je pochopitelně ze staré školy, podobně jako Mosley. Bernie je člověkem, který dodnes dá na plácnutí rukou a dohodu uzavřenou mezi dvěma džentlmeny. Dnes chodí týmy s regimentem právníků a nikdo se nedohodne na ničem.

Na podobných principech funguje moderní demokracie. Je tak složitá, komplexní a postavena na pokřiveném žebříčku hodnot, že málokdy dokáže řešit problémy efektivně, pokud vůbec. Ecclestone svým prohlášením chtěl dát pouze najevo, že někdy je lepší dát důvěru lidem transparentním způsobem a v rámci racionálních mantinelů nechat na nich, ať věci dotáhnout do úspěšného konce.

Týmy formule 1 v poslední době používaly termín "diktátor", ale to slovo zní hůře než co je za ním ve skutečnosti schováno. Jak píše česká Wikipedia:

"Označení diktátor (latinsky dictator) vzniklo ve starověkém Římě (v tzv. období republiky). Jednalo se o oficiální mimořádnou funkci „nejvyššího smírčího soudce“, do níž byl diktátor jmenován senátem. Takto jmenovaný diktátor měl za úkol vyvést stát z krize, pro tento účel byl vybaven téměř neomezenými pravomocemi."

Původní záměr nemá se zločinem nic společného, ačkoli dnešní význam slova je vnímán trochu jinak. Ecclestone hovoří ale o pojmu s originálním významem. Formule 1 se těší gigantickému úspěchu právě díky "diktátorskému" přístupu Bernieho Ecclestona a Maxe Mosleyho.

Abyste to špatně nepochopili: neznamená to, že se ani jeden ze jmenovaných nedopustil chyb. Ba právě naopak. Ale "dokud dělám více správných rozhodnutí než těch špatných, tak je to v pořádku," máme-li citovat právě Ecclestona.

Diktátorství ve formuli 1 nebylo problémem doposavad, a nebylo by ani nadále, kdyby všechny týmy měly stejné podmínky. Což už není ten případ (viz například kauzu Cosworthu zde).

O převzetí vlády nad formulí 1 se nyní snaží týmy formule 1 ve sdružení FOTA. S tímto prinicpem ale nelze rozumně fungovat. Concordská dohoda 1998 vyžadovala pro každou změnu souhlas všech týmů. Výsledek? Nedohodly se na ničem. A nedohodly by se ani do budoucna. Schopnost dělat rozhodnutí v rámci celku totiž nemají v krvi. Vždy jim půjde o individuální prospěch.

A to se snažil sdělit Bernie Ecclestone. Použitím nevhodného příkladu to ale celé pokazil.

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
19. března | McLaren věří, že všechny své problémy z testů vyřešil.
16. března | V sobotu v Baku před místní grand prix vystoupí Christina Aguilera
15. března | DHL bude i nadále partnerem F1.
14. března | Williams přiznal, že má problémy na vjezdu do zatáček a se stabilitou auta.
14. března | Jean Todt si myslí, že by Ferrari už nemělo mít právo veta.

GP Austrálie 2018

Pátek 23. března 2018
1. trénink 02.00–03.30
2. trénink 06.00–07.30
Sobota 24. března 2018
3. trénink 04.00–05.00
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 25. března 2018
Závod 07.10