Dvě povinné zastávky? Ve formuli 1 zatím ne

Mohli bychom vidět ve formuli 1 někdy povinné dvě zastávky? Mario Isola věří, že ne. Podle Pirelli by to nebyl dobrý nápad.
Dvě povinné zastávky? Ve formuli 1 zatím ne

Ve formuli 1 existují dvě posedlosti. V prvním případě jde o posedlost počtem předjížděcích manévrů. Ve druhém o počet zastávek v boxech. 

V poslední době jezdci obvykle staví u svých mechaniků jen jednou. Panuje ale obecná představa, že by to mělo být v ideálním případě dvakrát.

Zastávky v boxech od tankování po dnešek [galerie]

Zastávky v boxech od tankování po dnešek [galerie]

V některých sériích (například DTM) měli dokonce dvě zastávky nařízené přímo pravidly.

Ve formuli 1 pravidla říkají, že jezdec musí u svých mechaniků zastavit alespoň jednou. Musí totiž nasadit dvě různé směsi pneumatik. Je ale čistě na týmu a jezdci, kdy zastávku provede. V relativně nedávné minulosti se dokonce po krátkou dobu pneumatiky během závodu neměnily vůbec.

Mario Isola připustil, že se objevily diskuse, zda počet povinných zastávek nezvýšit na dvě. Nešlo ale prý o žádné vážné diskuse, které by v krátkodobém horizontu vyústily ve změnu pravidel.

„Existují debaty o tom, jak navrhnout lepší pravidla, ale to se děje samozřejmě každý rok,“ řekl Isola pro RaceFans.

„A mluví se také o možnosti mít dvě povinné zastávky. Musíme být však opatrní, protože pokud máte v pravidlech dvě povinné zastávky, existuje vysoké riziko, že všechna auta zastaví ve stejném kole. Další omezení znamená, že v podstatě definujete strategii.“

„Pokud řeknete, že musíte použít tři směsí, znamená to, že musíte zastavit dvakrát. Všichni pak zastaví ve stejnou dobu. Není to něco, co by vytvářelo více strategií nebo různých přístupů. Čím více omezení přidáte, tím více začnete mít stejných strategií.“

Foto: Pirelli

Diskuze (7) Další článek: Villeneuve chválí Räikkönena, Leclerca by do Ferrari ještě neposílal
15:41 | V únoru proběhne ve Švédsku Závod šampionů. Tým Finska budou tvořit Valtteri Bottas a Mika Häkkinen.
15:17 | Na zadních křídlech, helmách a overalech jezdců Red Bullu a AlphaTauri se tento víkend objeví logo značky Acura. Je to obchodní značka, kterou používá Honda v USA.
23:58 | Podle webu RACER bude Nico Hülkenberg v pondělí na okruhu Barber testovat vůz McLarenu pro IndyCar.
18. října | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00