Dvě povinné zastávky? Ve formuli 1 zatím ne

Mohli bychom vidět ve formuli 1 někdy povinné dvě zastávky? Mario Isola věří, že ne. Podle Pirelli by to nebyl dobrý nápad.
Dvě povinné zastávky? Ve formuli 1 zatím ne

Ve formuli 1 existují dvě posedlosti. V prvním případě jde o posedlost počtem předjížděcích manévrů. Ve druhém o počet zastávek v boxech. 

V poslední době jezdci obvykle staví u svých mechaniků jen jednou. Panuje ale obecná představa, že by to mělo být v ideálním případě dvakrát.

Zastávky v boxech od tankování po dnešek [galerie]

Zastávky v boxech od tankování po dnešek [galerie]

V některých sériích (například DTM) měli dokonce dvě zastávky nařízené přímo pravidly.

Ve formuli 1 pravidla říkají, že jezdec musí u svých mechaniků zastavit alespoň jednou. Musí totiž nasadit dvě různé směsi pneumatik. Je ale čistě na týmu a jezdci, kdy zastávku provede. V relativně nedávné minulosti se dokonce po krátkou dobu pneumatiky během závodu neměnily vůbec.

Mario Isola připustil, že se objevily diskuse, zda počet povinných zastávek nezvýšit na dvě. Nešlo ale prý o žádné vážné diskuse, které by v krátkodobém horizontu vyústily ve změnu pravidel.

„Existují debaty o tom, jak navrhnout lepší pravidla, ale to se děje samozřejmě každý rok,“ řekl Isola pro RaceFans.

„A mluví se také o možnosti mít dvě povinné zastávky. Musíme být však opatrní, protože pokud máte v pravidlech dvě povinné zastávky, existuje vysoké riziko, že všechna auta zastaví ve stejném kole. Další omezení znamená, že v podstatě definujete strategii.“

„Pokud řeknete, že musíte použít tři směsí, znamená to, že musíte zastavit dvakrát. Všichni pak zastaví ve stejnou dobu. Není to něco, co by vytvářelo více strategií nebo různých přístupů. Čím více omezení přidáte, tím více začnete mít stejných strategií.“

Foto: Pirelli

Další článek: Villeneuve chválí Räikkönena, Leclerca by do Ferrari ještě neposílal

18:12 | Ještě je to trochu daleko, ale pro závodní víkend se očekávají nižší teploty (kolem 24 °C) a hlavně déšť.
22. června | Nico Hülkenberg se oženil. Vzal si dlouholetou přítelkyni Egle Ruskyte.
21. června | Tip: Pokud cestujete, nebo chytáte nějakou zahraniční televizi, může se hodit přehled kanálů, které ve světě vysílají F1: odkaz
20. června | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00