Dva závody F1 v Bahrajnu posunuly finále WEC o týden dopředu

Formule 1 potvrdila dva dlouho očekávané závody na okruhu v bahrajnském Sachíru, čímž došlo k nutné změně kalendáře světového vytrvalostního šampionátu FIA WEC. Derniéra třídy LMP 1 se v Perském zálivu uskuteční o týden dříve.
Foto: Toyota Gazoo Racing
Dva závody F1 v Bahrajnu posunuly finále WEC o týden dopředu | Foto: Toyota Gazoo Racing

Po zrušení závodu 1000 mil na Sebringu kvůli koronaviru a cestovním restrikcím pro lety z Evropy do USA přidalo vedení šampionátu WEC do kalendáře sezony 2019/2020 ještě jednu osmihodinovku v Bahrajnu. Ta první se uskutečnila loni 14. prosince.

Druhý osmihodinový závod se měl na arabském okruhu uskutečnit jako finále sezony 21. listopadu, po zařazení dvou závodů formule 1 do Bahrajnu na 29. listopadu a 6. prosince ale byl z organizačních důvodů posunut o týden dopředu na 14. listopadu.

Derniéra samostatné třídy LMP 1 jakožto vrcholné kategorie sportovních prototypů tak proběhne o týden dříve.

Vítězný restart pro Toyotu. Ve Spa zvítězili Conway, Kobajaši a Lopez

Vítězný restart pro Toyotu. Ve Spa zvítězili Conway, Kobajaši a Lopez

Změna termínu závodu WEC může být problémem pro ty jezdce, kteří se v listopadu chtěli zúčastnit odložené dvanáctihodinovky na Sebringu (IMSA WeatherTech SportsCar Championship) i závěrečného podniku vytrvalostního mistrovství světa. Oba závody spolu nyní termínově koliduji.

„Při odhalení našeho upraveného kalendáře v dubnu jsme jasně deklarovali, že uvedená data mohou podléhat dalším změnám s ohledem na vývoj zdravotní krize a kalendáře ostatních seriálů FIA se statusem mistrovství světa,“ uvedl šéf FIA WEC Gerard Neveu pro Autosport.

„Máme štěstí, že Mezinárodní okruh v Bahrajnu je připraven a chce nás hostit, i když budou mít organizátoři kvůli závodům WEC vážně perné období.“

Formule 1 potvrdila zbytek kalendáře, vrací se Istanbul

Formule 1 potvrdila zbytek kalendáře, vrací se Istanbul

Neveu si je vědom i komplikace, kterou představuje termínový střet se Sebringem. Na scéně sportovních vozů je běžné, že celá řada pilotů má více než jedno angažmá a závodní série i kategorie střídá. Podle šéfa WEC se jedná o „nešťastnou situaci, kterou způsobil našlapaný kalendář druhé poloviny sezony. Jeho vznik byl způsobem velmi nepředvídatelnou situací a my věříme, že na obě série bude mít minimální vliv.“

Osmihodinový podnik v Bahrajnu bude končit za tmy pod umělým osvětlením v 22:00 tamního času.

Nejbližším závodem FIA WEC je 24 hodin Le Mans, které se uskuteční netradičně 19. a 20. září.

Další článek: Stroll dá za každý bod z Belgie 1800 dolarů na boj s požáry v Kalifornii

20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00