Dramatickou kvalifikaci v Le Mans vyhrálo Porsche, hrdinou je Estre | Foto: Porsche

Foto: Porsche

Dramatickou kvalifikaci v Le Mans vyhrálo Porsche, hrdinou je Estre

Z pole position do 92. ročníku 24 hodin Le Mans odstartuje prototyp Porsche 963 LMDh #6, se kterým během čtvrtečního hyperpolu zajel nejlepší čas Francouz Kevin Estre.

Tovární pilot Porsche měl přitom štěstí, že ze středeční první části kvalifikace do hyperpolu vůbec postoupil. Estre totiž v posledním ostrém kole chyboval a málem kolidoval s prototypem Lamborghini. V tu chvíli mu navíc patřilo poslední postupující osmé místo a byl tak na hraně účasti a neúčasti v závěrečné bitvě o pole position.

Estremu však neúmyslně pomohl Kamuj Kobajaši, který s Toyotou #7 havaroval v zatáčkách Porsche a způsobil tak vyvěšení červených vlajek. V úvodní kvalifikaci se tak už nikdo nemohl zlepšit a Estreho Porsche tak uzavřelo postupující osmičku.

I čtvrteční hyperpole pak ovlivnily červené vlajky, které zapříčinil Dries Vanthoor. Belgický pilot prototypu BMW M Hybrid V8 #15, který po první kvalifikaci držel průběžnou pole position, chyboval v klopené zatáčce Indianapolis a narazil do bariéry za štěrkovou zónou.

Po restartu zbývalo sedm minut do konce z půlhodinového limitu. V tu chvíli vedoucí Cadillac #3 Sebastiena Bourdaise už se nemohl vrátit na trať kvůli nedostatku paliva, a tak musel rodák z Le Mans čekat, zda – li bude jeho pokus na pole position stačit. Nestačil.

Nejprve Bourdaise překonal jeho týmový kolega s vozem #2 Alex Lynn, který ale na roštu zpětně poklesl až na sedmé místo kvůli trestu za nehodu v předcházejícím závodě WEC ve Spa. Hned po něm se ale skvěle předvedl Kevin Estre. Francouz v poslední možnou chvíli zajel kolo v čase 3:24.634 a překonal tak druhý nejlepší Lynnův čas o 0.148 sekundy.

Porsche tak v Le Mans získalo už devatenácté pole position a stejný počet, tedy devatenáct, má Porsche na La Sarthe i celkových vítězství ve čtyřiadvacetihodinovém závodě, který odstartuje v sobotu v 16:00.

Za Porsche #6 a Cadillacem #3 (Bourdais) odstartují do závodu z druhé řady speciály Ferrari 499P #51 a #50. Ve třídě LMP 2 vyhrál kvalifikaci Louis Deletraz pro Orecu 07 #14 stáje AO by TF. V kategorii LMGT3 odstartuje z pole position McLaren 720S GT3 Evo #70 stáje Inception Racing.

Doporučujeme

Články odjinud