Dozvuky špionáže: Italský soud odsoudil Nigela Stepneyho

Bývalý šéfmechanik Ferrari Nigel Stepney byl italským soudem uznán vinným ze sabotáže proti vlastnímu týmu. Odchází ale nakonec jen s peněžitým trestem a podmínkou.
Dozvuky špionáže: Italský soud odsoudil Nigela Stepneyho

Informaci přinesly světové agentury s odvoláním na italský tisk.

Nigel Stepney hrál společně s tehdejším šéfkonstruktérem Mikem Coughlanem z McLarenu hlavní roli v jedné z největších špionážních afér v historii formule 1. Podle všeho zhrzený Stepney, který se nedočkal ve Ferrari očekávaného povýšení, předával extrémně důvěrné informace Ferrari Coughlanovi z McLarenu.

Na celou věc se přišlo pouhou náhodou, když pracovníkům kopírovacího centra v Británii bylo divné, co si u nich Coughlan nechal nakopírovat a vše nahlásili.

Vedení McLarenu zprvu samo nevědělo, jak rozsáhle jsou důvěrné informace Ferrari po týmu rozšířeny a z prvního obvinění ze strany FIA dokázalo odejít bez trestu. Teprve když se FIA dostala k emailovým informacím mezi jezdci a inženýry McLarenu, celá aféra se rozeběhla naplno. McLaren dostal pokutu 100 milionů dolarů a byl vyloučen z Poháru konstruktérů 2007.

McLaren a Ferrari následně celou záležitost mimosoudně urovnali, ale Ferrari pokračovalo v řízení soudního jednání poti Stepneymu. To skončilo po třech letech.

Stepney totiž kromě toho, že předával důvěrné informace týmu konkurenci, sabotoval vlastní auta, což je aféra spojená s nechvalně proslaveným bílým práškem. Soud uznal, že Stepney je vinen nejen ze špionáže a sabotáže, ale také podvodu a pokusu o ublížení na zdraví - to kdyby vůz Fina Kimiho Räikkönena v důsledku sabotáže vážně havaroval.

Soud udělil Stepneymu trest 20 měsíců vězení, nakonec ale odejde jen s pokutou 600 eur a podmínkou. Jak vysvětlil F1sports jeden ze čtenářů, italské právo umožňuje takto výrazně snížit trest v případě, že obžalovaný do té doby žil spořádaným životem.

Podle vyjádření právníků Stepneyho i Ferrari jsou obě strany s konečným verdiktem spokojeny.

Další článek: Francouzi testují první elektrickou formuli, šasi stavěl Brawn

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00