Domenicali: F1 všem ukáže, že hybridy mají skvělou budoucnost

Nový šéf formule 1 má za to, že elektrifikace není jedinou cestou. Královna motorsportu dokáže, že hybridní pohon je výbornou alternativou.
Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli
Domenicali: F1 všem ukáže, že hybridy mají skvělou budoucnost | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Ve formuli 1 se od sezony 2014 závodí s hybridními šestiválcovými turbomotory, které nahradily starší osmiválce s přirozeným sáním. Současné pohonné jednotky bývají častým terčem kritiky. Příští generace motorů je plánována na rok 2026, případně již na rok 2025. Nové řešení by mělo být jednodušší a především levnější.

Ekologie a udržitelný rozvoj jsou v oblasti automobilismu klíčové. Stefano Domenicali je toho názoru, že formule 1 má potenciál ukázat, že auta na elektřinu nejsou jedinou možnou cestou a počítat se musí i s hybridy.

„Udržitelný rozvoj se může týkat CO2 a spousty dalších věcí, ale zaměřme se na samotné emise a technologii. Myslím, že formule 1 může být výkladní skříní hybridní technologie, která může ukázat, že v automobilismu neexistuje jen cesta elektrifikace. Hybridizace je skvělá alternativa se zářnou budoucností.

Chtěl bych, aby se na tuto oblast v budoucnu zaměřili výrobci i týmy samotné a aby kladli velký důraz na náklady. Chybou minulosti bylo, že se vše zaměřilo jen na technologii a nikdo se moc nestaral o to, kolik to bude stát.

Musíme zajistit, aby hybridní technologie z F1 mohla být užitečná i pro osobní automobily. Není možné, aby motory stály tolik, kolik nyní stojí. Jedním z velkých úkolů je společně vytvořit řešení, jak nové motory přivést dříve, než bylo plánováno. Jsem si jist, že to zvládneme,“ řekl Domenicali.

Formule 1 má v současnosti čtyři dodavatele motorů – Mercedes, Ferrari, Hondu a Renault. Honda však na konci tohoto roku odejde.

Další článek: Jízda ve voze Ferrari je podle Schumachera dobrá příprava na sezónu [+video]

13:09 | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.
11:32 | Za chvíli závod F3. Mokro, pravděpodobnost deště 100 %.
20:20 | Toto Wolff řekl, že jeho komentáře, že by Mercedes mohl o jezdecké sestavě rozhodnout až v zimě, byl vtip... vystřelil si z opakovaných dotazů novinářů.
17:24 | Ve 20:30 začíná kvalifikace IndyCar... debutuje Kevin Magnussen. Ve 23:00 pak závod formule E z mexické Puebly.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink Bottas (1:33.448)
2. trénink Verstappen (1:32.872)
Sobota 19. června 2021
3. trénink Verstappen (1:31.300)
Kvalifikace Verstappen (1:29.990)
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00