Do kvalifikací se vrací procenta, poženou jezdce vpřed ve všech kolech

Po osmi letech bude jezdcům formule 1 znovu hrozit, že se nekvalifikují do závodu a v neděli zůstanou sedět v garáži. Na pozoru se ovšem budou muset mít během kvalifikace neustále.
Do kvalifikací se vrací procenta, poženou jezdce vpřed ve všech kolech

Mezinárodní automobilová federace již v červnu rozhodla, že se do pravidel znovu vrátí kvalifikační podmínka 107 procent, která byla zrušena v roce 2003. Nově zveřejněná pravidla pro sezónu 2011 toto rozhodnutí definitivně stvrdila.

Článek 36.3 Sportovních regulí zavádí jezdcům povinnost zajet v první části kvalifikace kolo, které je maximálně o 7 procent pomalejší než čas nejrychlejšího jezdce. Jakmile tuto hranici 107 procent někdo překročí, uzavře se mu tím cesta na startovní rošt.

"Za výjimečných okolností, mezi které může patřit zajetí vyhovujícího času ve volném tréninku, můžou stewardi vozu udělit povolení startovat do závodu," dodávají pravidla.

Pokud by tuto výjimku mělo splnit více vozů najednou, určí jejich pořadí na roštu stewardi. V každém případě nebude možné se proti jejich rozhodnutí odvolat.

Piloti ovšem budou muset pospíchat v kvalifikaci i v kolech, v kterých vyjíždí na trať, nebo se vrací do boxů. Aby nepřekáželi ostatním, nesmí jejich čas v těchto kolech přesáhnout 145 procent nejlepšího pátečního času ze suché trati. Jelikož se jedná o kola, která začínají nebo končí v boxové uličce, čas se počítá od čáry safety caru za výjezdem z boxů až po čáru safety caru před vjezdem do boxů.

Hodnotu maximálního přípustného času může podle svého uvážení měnit ředitel závodu a platná bude i po otevření boxové uličky před začátkem závodu, aby jezdci nebyli příliš pomalí při najíždění na startovní rošt.

Diskuze (27) Další článek: Nová pravidla zvyšují bezpečnost v boxové uličce, posvítila si na semafory
16. ledna | Niki Lauda opět opustil nemocnici, kde byl hospitalizován s chřipkou.
15. ledna | Závody v Evropě budou také letos začínat v 15:10.
15. ledna | Vedle Pascala Wehrleina by mohl na simulátoru Ferrari pracovat také Brendon Hartley.
15. ledna | Ferrari by mělo mít 17. února (den před testy) v Barceloně filmovací den.