Do formule 1 se už asi nikdy nedostanu, říká Sébastien Loeb

Taková příležitost se neopakuje.
Sébastien Loeb se ve středu dozvěděl, že mu FIA neudělí superlicenci potřebnou pro účast v závodě formule 1. Francouzský mistr světa rally se domnívá, že se mu tím dveře do Grand Prix zavřely navždy.

"Říkal jsem si, že takovou příležitost budu mít jen jednou v životě. Proto jsem to přijal," řekl Loeb o možnosti závodit v Abú Zabí. "Teď už je pryč. Nezískal jsem superlicenci teď a nevím, jak bych jí mohl získat bez potřebných příprav a testů ve formuli 1."

Požadavky pro udělení superlicence určuje příloha L Mezinárodního sportovního kodexu. Jezdec musí být držitelem licence A a splňovat alespoň jeden další předpoklad, mezi které patří dřívější účast v Grand Prix, dřívější držení superlicence a testování ve F1, umístění mezi prvními třemi v šampionátu nižší formulové série, IRL nebo Champ Car, nebo titul šampióna formule 3.

Pokud se Světová rada domnívá, že jezdec má odpovídající kvality a zkušenosti, tak mu může ve výjimečných případech superlicenci udělit, i když vyjmenované požadavky nesplňuje.

"Že by se znovu objevila taková příležitost, se mi zdá nepravděpodobné. Myslím, že se taková příležitost už nikdy nenaskytne," konstatoval Loeb.

Pokud by mu někdo nabídl alespoň další testy ve formuli 1, tak by samozřejmě Loeb přijal, za předpokladu, že by dostal svolení od svého šéfa u Citröenu.

Možnost závodit v Abú Zabí bral Loeb vážně a odpovídajícím způsobem trénoval fyzickou kondici, zaměřil se především na krční svalstvo. Přesto v závěru o své připravenosti trochu pochyboval, nejen proto, že při jízdě ve voze F1 se tepová frekvence jezdce pohybuje kolem 180.

Loeb ovšem dopředu počítal s tím, že by na ostatní piloty ztrácel. "Nedalo se očekávat, že bych získal dobrý výsledek," řekl. "To by samozřejmě bylo nemožné. A nemyslete si, že to říkám ze skromnosti. Vím, kolik ztrácím, když závodím na okruzích. V průměru je to sekunda na kolo."

"Odhaduji, že ve formuli 1 by to bylo ještě o trochu více. Vím, že možnost účasti mistra rally v Grand Prix vyvolala rozruch. Také vím, že by to bylo podrobeno analýzám, i když by ve skutečnosti nebylo moc co analyzovat. Byla to jen výsada, kterou mi nabízel Red Bull, to je vše!"

Formule 1 je pro Loeba vyřešená, takže se může soustředit na vyvrcholení šampionátu rally. Zklamaný z rozhodnutí FIA neudělit mu superlicenci není, chápe to tak, že nevyhověl požadavkům.

"Beru věci tak, jak přicházejí. Nelituji toho, protože jsem neměl žádné ambice. Může mě to mrzet jen z toho důvodu, že by mě to bavilo. Byl to sympatický projekt. Ale co, tak to prostě je! Alespoň teď vím, na čem jsem. Už si nemusím klást otázky," dodal.
Další článek: Vítězný návrat Jensona Buttona do továrny Brawnu GP v Brackley

27. února | Mercedes uveřejnil fotografii... zachycuje nové zbarvení? odkaz
26. února | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
26. února | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
26. února | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.