Do *****. Verstappen odjel závod se špatně nastaveným motorem

Max Verstappen odjel velkou část Grand Prix Monaka se špatně nastaveným motorem. Jednalo se o jeho chybu.
Do *****. Verstappen odjel závod se špatně nastaveným motorem

Krátce po vyjetí z boxů oznámil Verstappen do rádia: „Do pr**** já nenastavil točivý moment.“

Mělo se jít o změnu, kterou by Verstappen přenastavil mapování svého motoru z nastavení pro start na standardní mapu pro závod. Změnu nelze provést, pokud auto jede normálně po trati. Děje se tak při pomalé jízdě v boxech. 

Verstappen spadl penalizací pod stupně vítězů, Gasly vylepšil letošní maximum

Verstappen spadl penalizací pod stupně vítězů, Gasly vylepšil letošní maximum

Technický šéf Hondy Tojoharu Tanebe pro Motorsport.com potvrdil, že se Verstappen zasekl na nastavení kroutícího momentu, které představovalo velký rozdíl.

Předpokládá se, že to mělo velký vliv na chování motoru a Verstappen musel odjet v tomto nastavení 60 kol.

Honda se snažila Verstappenovi pomoci prostřednictvím jiných parametrů, ale došlo jen k nepatrné změně rozdílu.

Mapování točivého momentu ovlivňuje točivý moment dodávaný motorem a to, jak je přizpůsoben požadavkům jezdce prostřednictvím plynového pedálu. 

Podle Verstappena měl na situaci vliv jeho kontakt s Bottasem v boxech. „Myslím, že tým byl šokovaný celou věcí a kontrolovali auto. Normálně mi to připomínají, ale je to samozřejmě má práce, abych to udělal. Zapomněl jsem na to při všech těch hektických událostech.“

„Prvních pár kol jsem měl velké zpoždění na plynu. Nedokážu říct přesné číslo, ale bylo to dost. Nic se nedělo a pak náhle přišel velký výkon.“ 

Podle Verstappena nebylo řízení příjemné, ale dokázal se s tím do cíle poprat.

Foto: Getty Images /  Mark Thompson
Další článek: Lewis nás zachránil, říká Wolff

18:23 | Novou smlouvu má mít také Spa... nejméně do roku 2022.
12:23 | Roger Penske potvrdil, že se Ferrari zajímá o vstup do IndyCar od roku 2022, kdy budou zavedeny hybridní motory.
4. června | Ross Brawn také potvrdil, že po Monze jsou zatím více méně jisté jen závody v Bahrajnu a Abú Dhabí na konci roku.
4. června | Podle odkaz FIA připouští, že není nutné splnit podmínku závodů alespoň na třech kontinentech, aby mohl být udělen titul (je to podmínka, aby byla F1 WORLD championship. Teoreticky tak může o titulu rozhodnout osm naplánovaných závodů.