Pro Hondu je „GP2 engine“ období s Alonsem již uzavřená záležitost | foto: gettyimages/Clive Mason

foto: gettyimages/Clive Mason

Pro Hondu je „GP2 engine“ období s Alonsem již uzavřená záležitost

Honda nemá problém po nevydařené zkušenosti z McLarenu znovu spolupracovat s Fernandem Alonsem a je ráda, že spolu budou ještě jednou bojovat o vítězství.

Včerejší oznámení o setrvání Fernanda Alonsa u stáje Aston Martin zároveň znamená, že španělský pilot bude znovu závodit s motory Honda, která do týmu přechází od sezóny 2026.

Dvojnásobný šampión má s tímto japonským výrobcem motorů zkušenosti ze svého působení v McLarenu v letech 2015 až 2017. Motory Honda se však tenkrát ukázaly jako nekonkurenceschopné, a Alonsova frustrace vyvrcholila dnes již slavnou hláškou pronesenou v průběhu GP Japonska 2015, v týmovém rádiu tenkrát nazval motor Honda „GP2 engine“ (motor vozu tehdejšího juniorkého seriálu GP2).

Prezident Hondy pro motorsport Kodži Watanabe je však toho názoru, že od dob spolupráce v McLarenu se jejich vzájemné vztahy s Alonsem značně posunuly.

„Když jsme s ním spolupracovali v letech 2015 až 2017, byla to pro Hondu i pro tým obtížná situace. Bylo to jedno z nejvíc frustrujících období v naší historii a byly chvíle, kdy naše vzájemné vztahy byly opravdu napjaté.“

„Ale myslím, že překonání této frustrace nám pomohlo stát se silnějšími. A i Alonso od té doby ušel velký kus cesty.“

„A já jsem nyní rád, že společně můžeme tuto bolestnou zkušenost překonat a ještě jednou spolu bojovat o vítězství. Doufám, že se nám společně podaří zabojovat v šampionátu a také společně zvítězit.“

Watanabe zároveň prozradil, že s Alonsem poprvé znovu mluvil na konci minulého roku.  

"Mluvil jsem s ním v Las Vegas. V té době ještě nebyl rozhodnutý o své další smlouvě. Přišel, když jsem si povídal s [šéfem Aston Martin] Mikem Krackem, a řekl: 'hodně štěstí' a 'pokud je tu šance, pojďme závodit společně.' Vyměnily jsme si jen pár slov."

Ani Aston Martin při uzavírání smlouvy s Hondou neignoroval tuto problematickou minulost. V rámci diskusí o tom, zda by japonský výrobce motorů měl problém, kdyby se Alonso rozhodl zůstat v týmu, dala Honda jasně najevo, že by byla potěšena se španělským pilotem znovu spolupracovat.

„S Astom Martin jsme měli o našem partnerství od roku 2026 mnoho rozhovorů,“ přibližuje Watanabe. „Během té doby jsme si také vyměnili názory na jezdce a s Aston Martin jsme sdíleli názor, že Alonso je určitě špičkový jezdec.“

„Také se nás ptali, zda by Honda měla nějaký problém, kdyby byla prodloužena smlouva s Alonsem. Ale Honda nevznesla žádné požadavky týkající se této záležitosti.“

„V každém případě je ale přirozené, abychom měli možnost diskutovat, jakou jezdeckou sestavu potřebujeme k vítězství. A právě v tomto kontextu se tým rozhodl prodloužit smlouvu s Alonsem,“ uzavírá prezident Hondy.

Doporučujeme

Články odjinud