Di Resta a Fauzy odkroužili potřebné kilometry pro superlicenci

Týmy Force India a Lotus nasadily do středečních testů v Jerezu své záložní jezdce Di Restu a Fauzyho, aby jim umožnily najet 300 kilometrů jako jednu z podmínek pro získání superlicence.

Superlicenci, bez níž není možné ve formuli 1 závodit, je možné získat na základě úspěchů z jiný závodních sérií, nebo po odjetí alespoň 300 kilometrů v současné formuli 1. Podmínky přesně definuje Mezinárodní sportovní kodex v příloze L.

"Hlavním cílem dnes bylo odjet 300 kilometrů pro superlicenci," přiznal Paul di Resta pro Autosport. "Museli jsme jezdit v době, kdy podmínky nebyly dostatečně konzistentní, abychom mohli dělat něco smysluplného. Šlo jen o najetí kilometrů, což se nám podařilo, a to byl hlavní cíl."

Pro Di Restu však letošní program testováním nekončí. Force India ho hodlá nasazovat i do volných tréninků před Grand Prix.

"O to šlo, musí mi poskytnout co nejvíce informací, protože budu jezdit většinu pátků," řekl Skot. "Budu součástí týmu, zúčastním se technických schůzek a na začátku víkendu podstoupím také některé závodní přípravy."

Tým už plán pro nasazování Di Resty má, ale zatím ho veřejně neprezentoval. Jestli si v pátečních trénincích zajezdí také Fairuz Fauzy, zatím není zřejmé, ale plán pro středeční test měl stejný. Naznačil však, že dlouhodobým cílem není role testovacího jezdce.

"Pro mě to byl dobrý den, samozřejmě velmi náročný," řekl. "Pro mě a tým bylo cílem hromadit kilometry, pro mě abych splnil podmínky superlicence. Byla to dobrá zkušenost. Vždy jsem chtěl závodit s Michaelem (Schumacherem), byl mým vzorem od dětství."

"Schumacher je můj idol a brzy bude můj soupeř. Je dobré závodit se zkušenými jezdci a mistry světa, jako jsou Lewis a Massa, je úžasné tu být s nimi. Snažil jsem se držet Michaela a až do druhé zatáčky jsem byl blízko. V třetí zatáčce mi chyběl posilovač řízení, tak jsem řekl: ´Je to tvoje.´"

Další článek: Premiéra Lotusu T127 se odehrála bez větších problémů

9:24 | V Barceloně začaly testy F3
17:09 | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.
11:15 | Dnes a zítra pokračují testy 18palcových pneumatik. V Imole jezdí Mercedes. Za volantem je dnes Hamilton.
18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen