Di Montezemolo: Buď se změní FIA, nebo z F1 odejdeme

Řešení současné krize se určitě najde.
Di Montezemolo: Buď se změní FIA, nebo z F1 odejdeme
Prezident Ferrari a Asociace týmů F1 Luca di Montezemolo dal během své návštěvy v Le Mans jasně najevo, že založení nové závodní série mimo formuli 1 představuje reálnou možnost. Spor není jen o nová pravidla, ale především o způsob vedení formule 1. Týmy FOTA proto žádají zásadní změny ve FIA, jinak odejdou.

"Za pár let bude problém ve formuli 1 vyřešen, opravdu v to doufám. Buď bude zodpovědná FIA, jak jí chceme, nebo si zorganizujeme svůj vlastní šampionát, jak se to stává v jiných sportech. Protože když máte motory, převodovky, značky, technologie, organizaci a schopnost investovat, není to těžké. Takže problém se vyřeší, doufám, že velmi brzy," řekl di Montezemolo.

Mezinárodní automobilová federace zveřejnila v pátek seznam účastníků šampionátu 2010, kterým ještě více naštvala Ferrari, protože tým uvedla jako bezpodmínečně zapsaný. To Maranello odmítá a stojí si za společnou podmíněnou přihláškou FOTA.

"Nemůžeme každý den opakovat, že se příštího ročníku šampionátu formule 1 s těmito pravidly nezúčastníme a že budeme uplatňovat práva Ferrari," zdůraznil di Montezemolo.

Prezident FIA Max Mosley tvrdí, že hrozí odchody dalších týmů z formule 1, proto je třeba mít jistotu v podobě rozpočtového stropu, který zajistí příchod nových zájemců a situaci stabilizuje. Zároveň však zavádí dvojí technická pravidla, která zvýhodňují týmy se stropem. To FOTA razantně odmítá.

"Se současnou situací jsme velmi nespokojeni, hlavně kvůli veřejnosti, divákům. Nechceme, aby se z formule 1 stala formule 3. Chceme nejen zachovat, ale také zlepšit DNA formule 1, technologie, inovace a konkurenci. Chceme významným způsobem omezit náklady, protože všichni zašli příliš daleko a myslím, že FIA jasně ukázala, že je schopná náklady snižovat. V roce 2009 je v oblasti motorů a převodovek snížila o dalších 50 procent," vysvětlil di Montezemolo.

Kromě jiných pravidel pro rok 2010 zůstává pro FOTA důležitým bodem reforma FIA. "Všichni vidí, co se děje ve formuli 1. Nevím, proč se to děje. Nicméně, myslím, že jsou naše podmínky konstruktivní a velmi jasné: (rozumné) vedení, stabilní pravidla - lidé nerozumí pravidlům, která se mění každých šest měsíců, jeden den je to KERS, jiný den standardizované motory - a rovnováha mezi příjmy a výdaji, aby mohly vstoupit nové společnosti. Velmi rád tu budu mít nové týmy, ale když říkám týmy, myslím formuli 1, ne formuli 3," dodal prezident Ferrari.

Týmy FOTA se písemně obrátily na Světovou radu motorsportu a požádaly jí o pomoc. Tento krok je ovšem podle lidí blízkých Mosleymu absurdní, protože to byla právě Světová rada, kdo schválil rozpočtový strop s dvojími technickými pravidly. Týmy FOTA mají ovšem ve svých krocích podporu Asociace evropských automobilových výrobců.

Tento týden budou pokračovat jednání mezi týmy a FIA a šéf formule 1 Bernie Ecclestone zůstává přesvědčen, že se podaří najít řešení. Zároveň všechny vyzval, aby složili zbraně.

"Rád bych jen všechny požádal, aby byli potichu a nechali situaci uklidnit, místo toho, aby na sebe házeli na veřejnosti nebo skrytě špínu," řekl.
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.
10. srpna | F1 2018 odkaz
10. srpna | Liberty prozradila, že Carey je placen podle toho, kolik F1 vydělá...

Nejčtenější články

Hamilton jmenoval dva týmy, za které by mohl jezdit. Změnu ale neplánuje

Hamilton jmenoval dva týmy, za které…

Lewis Hamilton jmenoval dva týmy, u kterých by si dokázal představit, že by by za ně v F1 jezdil. Změnu ale neplánuje. Odchod z Mercedesu podle něj znamená odchod z F1.

14.  8.  2017 | | 73 N/A
Ferrari podle Vettela přišlo na slabé stránky svého letošního vozu

Ferrari podle Vettela přišlo na slab…

Ferrari odhalilo slabé stránky svého letošního monopostu a ví, jak si udržet své šance v boji o letošní titul mistra světa formule 1, říká Sebastian Vettel.

13.  8.  2017 | | 89 N/A
Motokára. Stroj, na který nedají dopustit ani zkušení jezdci

Motokára. Stroj, na který nedají dop…

Motokáry jsou tradičně vnímány jako tréninkový prostředek pro budoucího hvězdy, ale ke zlepšení svých schopností jich využívá i řada předních závodníků.

13.  8.  2017 | | 11 N/A
Takhle nebrečel ani při prvním vítězství! Nové video Barrichella

Takhle nebrečel ani při prvním vítěz…

Nedávno jsme zde měli video, ve kterém je zachycen Rubens Barrichello ve voze GT. Za volantem je jeho patnáctiletý syn Eduardo. Barrichella synova jízda značně dojala.

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Vandoorne: Alonsovi už stačím

Vandoorne: Alonsovi už stačím

Belgickému mladíkovi ze stáje McLaren roste sebevědomí s každým závodním víkendem. Po posledních velkých cenách již Stoffel Vandoorne dokonce věří, že může v zajetých časech konkurovat svému stájovému kolegovi Fernandu Alonsovi.

12.  8.  2017 | | 81 N/A