Devět závodů v jedenácti týdnech je limit, varuje Verstappen

Současná série devíti závodů formule 1 rozdělená pouze dvěma volnými víkendy je podle Maxe Verstappena hraniční. Pilot Red Bullu doufá, že příští rok se v kalendáři takové situace již neobjeví.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Devět závodů v jedenácti týdnech je limit, varuje Verstappen | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Pandemie koronaviru způsobila odložení začátku letošní sezóny formule 1. Tím, jak se situace v jednotlivých zemích vyvíjela, se také měnily možnosti pořádání jednotlivých závodů v letošní sezóně a kalendář se skládá i v jejím průběhu.

Vedení F1 přišlo s výrazně upraveným kalendářem. Prvních devět závodů se přitom odjede v průběhu jedenácti týdnů, když po třech závodech ve třech týdnech v řadě vždy následuje dvoutýdenní přestávka.

Sezóna odstartovala dvěma závody v Rakousku a dalším v Maďarsku, které vytvořily tři podniky ve třech po sobě jdoucích víkendech.

Po volném víkendu následovala dvojice závodů na britském Silverstonu a ve Španělsku. Víkend na přelomu srpna a září bude patřit závodu v Belgii před dalšími dvěma závodními víkendy v Itálii na Monze a v Mugellu.

V nejbližších dnech by měla být oznámena i poslední část letošního kalendáře, který by tak nakonec mohl čítat 17 závodů. Původně se přitom počítalo s 21 podniky.

Tři závodní víkendy v řadě se nesmí stát normou, varuje Seidl

Tři závodní víkendy v řadě se nesmí stát normou, varuje Seidl

„Myslím, že pro tuto chvíli je to v pořádku, předtím jsme měli dlouhou přestávku. Příští rok snad už ale nebudeme mít tři závodní víkendy za sebou. Myslím, že už je to příliš,“ řekl Verstappen.

„Když to budou dva víkendy v řadě, myslím, že je to v pohodě. Mít mezi nimi přestávku je fajn. V tuto chvíli to samozřejmě musíme akceptovat. Musíme mít ty závody, takže se jen snažíme udělat to nejlepší. Máme teď tři trojice závodů v řadě, myslím, že to je limit.“

Pilotovi Williamsu Georgovi Russellovi velká porce závodů nepřekáží. Mladý Brit si užívá cestování a letošní sezóna mu podle jeho slov připomíná závodění v motokárách.

„Každý víkend jsem v pátek večer odjížděl s mámou a tátou na okruhy a takto jsme křížem krážem cestovali po celé zemi, teď se mi vracejí tyto vzpomínky,“ přiznává Russell.

„Já si to užívám. Děláme to, co milujeme. Je to neuvěřitelné, že můžeme závodit na nejlepších okruzích na světě.“

Russell si ale také uvědomuje, že tři závody v řadě představují větší zátěž pro další členy týmu.

„Bude to těžké pro ty lidi, když máte tři závody, jste mimo domov a létáte mezi závody. Já to miluji, ale tohle je týmový sport a já myslím na kluky a holky, kteří nyní pracují každý den.“

Další článek: Takuma Sato podruhé v kariéře ovládl Indy 500!

10:02 | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
21. dubna | V Barceloně začaly testy F3

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen