Deset dní ve vzduchu aneb zajímavosti o cestování ve formuli 1

Tým Caterham prozradil několik zajímavých čísel o cestování, které musí každý rok podstoupit. Je to ta méně příjemná stránka účasti v královně motorsportu.
Deset dní ve vzduchu aneb zajímavosti o cestování ve formuli 1

Sezóna formule 1 má 20 závodů, i když kvůli potížím v Bahrajnu zůstala loni u čísla 19 a letos to pravděpodobně dopadne stejně. Pokud ovšem sezóna vyjde, jak má, tak podle Caterhamu platí následující čísla.

Každý člen týmu, který se zúčastní všech Grand Prix a testů:

  • stráví více než 130 hodin cestováním autobusem mezi továrnou a letišti v Británii
  • stráví 96 hodin čekáním na letištích (když má štěstí, jinak víc)
  • stráví téměř 10 dní létáním
  • vyslechne si 60 leteckých bezpečnostních instruktáží
  • stráví více než 50 hodin ve frontách na pasové kontroly (z toho asi 20 hodin na londýnském letišti Luton, které je prý v tomto ohledu nejhorší)
  • polovinu roku spí v hotelech

Tým Caterham cestuje na jednotlivé závody společně, a to hned od začátku. Týmový autobus posbírá všechny členy týmu, zpravidla u továrny, a vozí je na letiště. Ušetří se tak mimo jiné za parkovné, které by tým platil, kdyby všichni jezdili svými auty. Tato cesta trvá v průměru tři hodiny. Nepsaným pravidlem je, že je třeba se na místo odjezdu autobusu dostavit vždy se čtvrthodinovým předstihem.

Pokud někdo přijde pozdě, čeká ho nemilé popichování od všech ostatních. A o čem se Caterham baví, když cestuje na letiště? Možná překvapivě to není formule 1, ale cílem konverzací bývá užít si zábavu. Často jsou tématem žebříčky nejlepších věcí, až už je to třeba pět nejlepších aut, filmů, kytaristů, F1 jezdců, diktátorů nebo válek. Například Britové se s Italy často hádají o jídle.

"Když dorazíme na letiště, všichni oblečení v týmových barvách, často si nás všimnou fanoušci formule 1," popisuje člen Caterhamu Tom Webb pro The Sun. "Málo z nich ví, že nejdůležitějším tématem dne není nastavení aerodynamiky vozu F1 nebo strategie pro daný závodní víkend, ale jestli brambory porazí cibuli ve velké zeleninové válce. Když cestujete tolik, jako lidé ve formuli 1, pomáhají vám tyto věci to zvládnout. A jestli si tu otázku kladete, tak vyhrajou brambory. Tak to prostě je."

Další článek: Ecclestone: Jestli týmy nechtějí jet do Bahrajnu, nutit je nemůžeme

10:30 | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.
15. října | Své kalendáře uveřejnily také F2 (celkem 14 víkendů) a F3 (celkem 9 víkendů). Termíny jsme doplnili do článku na webu.
15. října | Dnes zasedá Světová rada motorsportu. Mimo jiné bude schvalovat kalendář F1 pro rok 2022. Pokud to bude jako obvykle, bude zveřejněn pozdě odpoledne / večer.
14. října | Podle Racingnews365 nahradí loga Hondy na overalech jezdců a zadních křídlech vozů Red Bullu pro GP USA značka Acura, což je luxusní divize společnosti Honda.