Dennis o špionáži Ferrari: Byla to pokuta nebo dvouletý zákaz soutěžení

Šéf skupiny McLaren Ron Dennis se vrátil k pět let staré špionážní aféře a prozradil, že ji pořád vnímá jako nespravedlivě uzavřenou.
Dennis o špionáži Ferrari: Byla to pokuta nebo dvouletý zákaz soutěžení

McLaren byl Světovou radou motorsportu FIA shledán vinným ze špionáže vůči Ferrari, když Nigel Stepney předal maranellské důvěrné informace Miku Coughlanovi. Za to britská stáj dostala pokutu milión dolarů a diskvalifikaci z poháru konstruktéru 2007.

"Když mi bylo řečeno, jak velký trest dostal McLaren, tak jsem vzhledem k tomu, že existovaly jen nepřímé důkazy, cítil, že moje jediná možnost je obrátit se na civilní soud," vzpomínal Dennis v rozhovoru pro magazín Motorsport. Jenomže pak si tuto možnost rychle rozmyslel.

"Ale následně mi dva členové Světové rady řekli v soukromí, že pokud to udělám, trest se zvýší na dvouletý zákaz soutěžení. Takže jsem si proti ztrátě jednoho miliónu dolarů postavil ztrátu všech příjmů týmu za dva roky, což je mnohem větší suma, a musel jsem udělat pragmatické rozhodnutí."

Tím rozhodnutím bylo trest akceptovat a na civilní soud se neobracet. "Nikdy jsem si nepřestal myslet, a ani nepřestanu, že došlo k velké nespravedlnosti. Ani nemůžu akceptovat tvrzení, že rozsah trestu byl přiměřený. Cítil jsem, že jde o pomstu."

Dennis při tom zmínil pasáž z knihy "Tajný život Bernieho Ecclestona" od Toma Bowera, podle kterého tehdejší prezident FIA Max Mosley k pokutě řekl: "5 miliónů dolarů za ten prohřešek a 95 miliónů dolarů pro Rona za to, že je debil."

Pocit křivdy Dennis dokládá pozdější špionážní aférou, při které byl McLaren obětí Renaultu. "Šlo o vysávání našich technologií z našich počítačů na servery konkurenčního týmu. Přesto se nic nestalo."

Diskuze (92) Další článek: Horner by Massu z Ferrari propustil