DAS ist gut. Sportovní komisaři shledali systém Mercedesu jako legální

Red Bull včera po 19. hodině podal protest proti možnému porušení technických pravidel ze strany Mercedesu ve druhém tréninku. Sportovní komisaři rozhodli ještě v noci.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
DAS ist gut. Sportovní komisaři shledali systém Mercedesu jako legální | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Mercedes šel do nočního „boje“ relativně v klidu, protože podle svých slov systém DAS v průběhu jeho vývoje konzultoval s FIA a postavil tak, aby bylo vše v souladu s pravidly. 

„Sportovní komisaři se domnívají, že DAS je součástí systému řízení, i když se nejedná o konvenční systém,“ uvedlo prohlášení sportovních komisařů.

DAS není úplná novinka, odhaluje šéfdesignér Mercedesu

DAS není úplná novinka, odhaluje šéfdesignér Mercedesu

Klíčové výzvy pro legálnost DAS spočívají v tom, že není součástí systému řízení. Obecně lze říci, že je velmi snadné vyvodit závěr, že DAS je proti pravidlům, kdyby nebyl součástí systému řízení.

Hlavní výzvou a debatou tedy musí být, zda ho lze považovat za součást systému řízení. Sportovní komisaři rozhodli, že DAS je součástí systému řízení ... sportovní komisaři docházejí k závěru, že systém DAS není součástí zavěšení, ani ho nelze považovat za nelegální úpravu zavěšení.

Jak funguje DAS (řízení Mercedesu se dvěma stupni volnosti)

Jak funguje DAS (řízení Mercedesu se dvěma stupni volnosti)

Od roku 2021 bude systém zakázán, ale letos ho Mercedes může provozovat.

Podle všeho má Red Bull vlastní systém a protestem chtěl potvrzení, že je vše legální. V paddocku nikdo moc nechápe, jak mohli svůj DAS v Milton Keynes tak rychle vyvinout, když byly továrny více než 60 dní zavřené. 

Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Další článek: Ferrari sráží klasický problém: korelace dat. První zlepšení přijde za dva týdny

13:15 | Sergio Pérez je dnes v továrně Red Bullu.
10:36 | Dánský pilot Frederik Vesti, který vloni skončil čtvrtý ve F3, se stal juniorským jezdcem Mercedesu.
9:18 | Jenson Button dnes slaví 41. narozeniny.
18. ledna | Monacký autoklub popřel spekulace, podle kterých by letošní Grand Prix Monaka měla být zrušena. Závod se prý pojede (vloni chyběl v kalendáři F1 poprvé od roku 1955).