DAS ist gut. Sportovní komisaři shledali systém Mercedesu jako legální

Red Bull včera po 19. hodině podal protest proti možnému porušení technických pravidel ze strany Mercedesu ve druhém tréninku. Sportovní komisaři rozhodli ještě v noci.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
DAS ist gut. Sportovní komisaři shledali systém Mercedesu jako legální | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Mercedes šel do nočního „boje“ relativně v klidu, protože podle svých slov systém DAS v průběhu jeho vývoje konzultoval s FIA a postavil tak, aby bylo vše v souladu s pravidly. 

„Sportovní komisaři se domnívají, že DAS je součástí systému řízení, i když se nejedná o konvenční systém,“ uvedlo prohlášení sportovních komisařů.

DAS není úplná novinka, odhaluje šéfdesignér Mercedesu

DAS není úplná novinka, odhaluje šéfdesignér Mercedesu

Klíčové výzvy pro legálnost DAS spočívají v tom, že není součástí systému řízení. Obecně lze říci, že je velmi snadné vyvodit závěr, že DAS je proti pravidlům, kdyby nebyl součástí systému řízení.

Hlavní výzvou a debatou tedy musí být, zda ho lze považovat za součást systému řízení. Sportovní komisaři rozhodli, že DAS je součástí systému řízení ... sportovní komisaři docházejí k závěru, že systém DAS není součástí zavěšení, ani ho nelze považovat za nelegální úpravu zavěšení.

Jak funguje DAS (řízení Mercedesu se dvěma stupni volnosti)

Jak funguje DAS (řízení Mercedesu se dvěma stupni volnosti)

Od roku 2021 bude systém zakázán, ale letos ho Mercedes může provozovat.

Podle všeho má Red Bull vlastní systém a protestem chtěl potvrzení, že je vše legální. V paddocku nikdo moc nechápe, jak mohli svůj DAS v Milton Keynes tak rychle vyvinout, když byly továrny více než 60 dní zavřené. 

Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Další článek: Ferrari sráží klasický problém: korelace dat. První zlepšení přijde za dva týdny

20. září | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
20. září | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00