Daniil Kvjat se blýskl titulem v sérii GP3

Daniil Kvjat se blýskl titulem v sérii GP3

Ruský mladík v Abú Zabí potvrdil stoupající křivku výkonnosti a dominantním výkonem se snažil odpůrce přesvědčit, že jeho postup do formule 1 nebude nezasloužený.

Série GP3 tento víkend vrcholí na okruhu Yas Marina, kde je součástí doprovodného programu Velké ceny Abú Zabí. Již po prvním z obou závodů se z titulu může radovat Rus Daniil Kvjat, který nedávno s týmem Toro Rosso podepsal smlouvu, která mu pro příští rok zaručuje závodní sedačku ve formuli 1. 

Toro Rosso se angažováním Kvjata postaralo o pozdvižení. Čekalo se, že místo po Danielu Ricciardovi převezme Portugalec da Costa, který letos závodil v prestižní sérii formule Renault 3.5. Jeho výkony však neměly dostatečnou konzistenci. 

Pro Kvjata podle představitelů Toro Rosso i Red Bullu hovořil fakt, že se umí rychle učit, jeho výkonnost má prudce stoupající tendenci a že nemá problém přesedat z jednoho typu monopostu do druhého. 

Pokud Kvjat stihne se starým vozem F1 dostatečný počet kilometrů, může se těšit na udělení licence a potažmo i jízdu v pátečním volném tréninku v USA či Brazílii. Kvjat je čtvrtým pilotem se zkušenostmi GP3, který postoupil až do formule 1 - Esteban Gutiérrez však před povýšením jezdil v GP2, Jean-Éric Vergne pro změnu sbíral úspěchy ve formuli Renault. Pouze Valtteri Bottas zažil podobný skok jako Kvjat, byť finský jezdec musel na místo závodního pilota čekat jako testovač. 

Příští rok bude pro Rusko po sportovní stránce přelomový. V dějišti Olympijských her bude na podzim pořádat svou první Velkou cenu Ruska a poprvé v historii bude mít dva zástupce mezi piloty - kromě Kvjata bude s největší pravděpodobností za Sauber závodit Sergej Sirotkin, který je dokonce ještě o rok mladší. 

Doporučujeme

Články odjinud