Danica Patrick končí se závoděním na plný úvazek, v USA s ní soupeřil i Enge

Pětatřicetiletá americká pilotka Danica Patrick oznámila konec aktivní kariéry. Jejím poslední závodem bude příští ročník Indy 500, kde s ní v minulosti soupeřil i Tomáš Enge.

Kariéra Danici Patrick se začala psát na přelomu tisíciletí v britském šampionátu formule Vauxhall, ze které Američanka následně přestoupila do britské formule Ford.

V roce 2003 spojila síly s týmem Rahal a přesunula se do USA, kde v letech 2003 a 2004 závodila v šampionátu Toyota Atlantic Championschip. Celkové třetí místo v roce 2004 jí otevřelo cestu do IndyCar.

V nejprestižnější zámořské formulové sérii strávila Danica Patrick celkem sedm let, během kterých si připsala 115 startů za týmy Rahal-Latterman a Andretti. V roce 2008 získala na oválu v japonském Motegi své jediné vítězství v IndyCar.

Roku 2005 se Danica v IndyCar stala nováčkem roku. Na tratích a oválech se v této sezóně potkávala i s Tomášem Engem, který v té době závodil za tým Panther Racing a stal se prvním Čechem, který kdy startoval v Indy 500.

Od roku 2012 až do letoška působila tato jezdkyně v prestižní sérii NASCAR v barvách týmu Stewart-Haas Racing. Během těchto šesti let se zúčastnila 189 závodů, ve kterých dokázala sedmkrát dojet v nejlepší desítce.

Danica Patrick varuje před zanedbáváním zranění hlavy

Danica Patrick varuje před zanedbáváním zranění hlavy

Na konci minulého týdne před finálovým závodem Monster Energy NASCAR Cup Series v Homesteadu Danica Patrick oznámila, že letošní sezóna byla jejím posledním plnohodnotným závodním rokem v kariéře. V příštím sezóně se zúčastní pouze úvodního závodu NASCAR Daytona 500 a svoji kariéru uzavře v květnové „pětistovce“ v Indianapolis v rámci IndyCar.

„Nemyslím si, že bych musela nutně končit. Cítím, že tohle je můj život. Na začátku roku jsem ale musela čelit situacím, které jsem ještě nezažila,“ řekla Patrick pro motorsport.com.

Patricková už nemá o F1 zájem

Patricková už nemá o F1 zájem

„Nikdy jsem neměla problémy s nedostatkem sponzorů. Donutilo mě to přemýšlet o jiných věcech a nyní se již těším na další životní etapu, věřte mi.“

Kromě závodů monopostů a cestovních vozů „nakoukla“ Danica Patrick během své kariéry také do světa sportovních vozů, a to když se v letech 2006 a 2009 zúčastnila s prototypy Pontiac Crawford třídy DP slavné čtyřiadvacetihodinovky v Daytoně. Za volantem se střídala mimo jiné s takovými esy, jako jsou Allan McNish a Jan Lammers. 

Jezdkyně, které možná neznáte

Jezdkyně, které možná neznáte

Foto: IndyCar

Další článek: Tohle neprojde, myslí si Ecclestone o nových motorech

11:46 | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
11:19 | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
9:24 | V Barceloně začaly testy F3
17:09 | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen