Čtyři týmy varují FIA před finanční katastrofou a porušováním zákonů

Odmítnutí rozpočtového stropu vyvolalo velkou vlnu nevole mezi menšími týmy, které v něm viděly spásu a dlouhodobou udržitelnost svých společností.
Čtyři týmy varují FIA před finanční katastrofou a porušováním zákonů

Rozpočtový strop, který měl být zaveden příští rok, nemá podporu všech stájí, a proto prezident FIA Jean Todt prohlásil, že nebude možné ho prosadit. Vyplynulo to z jednání Strategické skupiny F1, ve které jsou zastoupeny týmy Red Bull Racing, Ferrari, McLaren, Mercedes, Williams a Lotus.

To velmi rozhořčilo Force Indii, Sauber, Caterham a Marussii, které se podle Autosportu písemně obrátily na Todta. Napsaly mu, že pokud nebude rozpočtový strop zaveden, bude FIA zodpovědná za „finanční katastrofu“, která nastane. Na mysli tím samozřejmě mají úpadky malých a středně velkých týmů.

Týmy ale zašly ještě dál a Todta upozornily, že Strategická skupina nemá rozhodovat o pravidlech, a tudíž pokud se jejím prostřednictvím smetl rozpočtový strop ze stolu, mohlo by se jednat o porušení evropského zákonu o ochraně hospodářské soutěže nebo o zneužití dominantního postavení.

Má se za to, že právě v reakci na tento dopis svolal Todt jednání všech týmů na 1. květen, aby všichni společně jednali o snižování nákladů ve formuli 1.

Todt: Rozpočtový strop v příštím roce nejspíše zaveden nebude

Todt: Rozpočtový strop v příštím roce nejspíše zaveden nebude

Další článek: Formule 1 zvažuje návrat aktivního zavěšení kol

14:51 | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.