Čtvrtek v Monte Carlu: Mercedes potvrzuje rychlost na jedno kolo

V prvních dvou volných trénincích se Rosberg a Hamilton pasovali do role kvalifikačních favoritů. Co se ale bude dít v závodě, zůstává velkou neznámou.
Čtvrtek v Monte Carlu: Mercedes potvrzuje rychlost na jedno kolo

Mercedes (Rosberg 1./1. místo - Hamilton 5./2. místo)
Rosberg ovládl oba tréninky, ale pole position si jistý není. "Ve voze jsem se cítil dobře a víme, že jsme víceméně ve hře o dobrý výsledek v kvalifikaci, někde vpředu, ale musíme si počkat. Nevíme, co dělají ostatní týmy, jak jezdí. Nevím, jestli nám to bude stačit. Další věc je rychlost na dlouhou vzdálenost, je lepší, ale pořád tu máme jisté problémy, pořád by to mohlo být problematické. Takže je tu pár otazníků."

Lewis Hamilton musí ještě zapracovat, aby mohl týmového kolegu ohrozit. "Vypadá to celkem dobře, jen musím zlepšit rychlost na jedno kolo, je to trochu ve mně a trochu ve voze. Trochu se nám drolily pneumatiky a měli jsme nedotáčivost, ale dlouhé jízdy se zdály být celkem dobré, takže uvidíme."

Ferrari (Alonso 2./3. - Massa 4./4.)
Alonso míní, že karty jednotlivých hráčů zůstaly skryté. "I když jsou pocity dobré a den jsme prošli bez sebemenších problémů, pořád nemáme jasnou představu o rozložení sil v poli. Budeme si muset chvíli počkat, abychom viděli, jak na tom skutečně jsou naši soupeři, protože také tady na to do soboty nikdo moc netlačí, bariéry jsou moc velkou hrozbou na to, abyste riskovali v prvních trénincích."

Massa sice řekl, že ho čeká ještě hodně práce, ale auto se podle něj chovalo dobře a rychlost mělo také dobrou. "Mercedes ukázal, že je rychlejší, a nebude jednoduché se před ně dostat v kvalifikaci, ale jsem si jistý, že máme, co je třeba, abychom s nimi bojovali," dodal.

Red Bull Racing (Webber 7./5. - Vettel 10./9.)
Sebastian Vettel nezářil po pátku nadšením. "Chtěli bychom být trochu konkurenceschopnější, takže se musíme pokusit zrychlit. Dnes odpoledne jsme měli problém s KERS, takže jsem ten systém v druhém tréninku nepoužíval. Kluci vědí, co to bylo za problém." Obhájci titulu scházela rychlost na jedno kolo. "Moje jízda na super měkké směsi byla velmi špatná a musíme pochopit proč. Nedokázal jsem se zlepšit, což by mělo být snadné, takže se na to musíme podívat."

Mark Webber se domnívá, že tréninky naplnily očekávání. "Myslím, že tu tradičně ve čtvrtek moc nezáříme, takže dnešek byl vlastně jeden z těch lepších za poslední roky. Celkově to byl pro nás rozumný den, máme spoustu věcí, které si teď projdeme."

Lotus (Räikkönen 11./6. - Grosjean 3./7.)
Räikkönen měl zpočátku podobné problémy jako loni. "Na konci dne jsem byl mnohem spokojenější než dnes dopoledne," řekl. "První trénink jsme strávili správným nastavováním řízení, protože na začátku nebylo nejlepší, pak jsme na voze změnili pár věcí a bylo to mnohem lepší. Ještě se musíme zlepšit v pár oblastech, ale dnes to bylo každou jízdou lepší. Abychom získali pole position, budeme muset trochu zrychlit auto a já budu muset jezdit trochu líp, pak se uvidí."

Pro Grosjeana byla hlavní událostí dne nehoda v druhém tréninku. "Při nájezdu do té zatáčky jsem neměl žádnou přilnavost, ale s autem nebylo nic špatně, moje brzdění a nájezdová rychlost byly úplně špatné a skončil jsem nárazem do bariér. Nebyla tu šance jet rovně do únikové zóny, už jsem zatáčel, tím to končilo." Francouz má ale důvod k optimismu. "Máme tu velmi dobré auto, ve kterém si věříte, abyste mohli tlačit, ale já jsem bohužel tlačil až moc. Omlouvám se týmu a určitě jim všem dlužím drink za práci, kterou je třeba udělat do soboty. Rošt se zdá být velmi vyrovnaný, ale my jsme podle všeho v dobré formě a já se nemůžu dočkat, až vyjedu na trať a budu bojovat o přední pozice."

McLaren (Button 8./8. - Pérez 9./12.)
Button se dopoledne trápil se zahříváním pneumatik, na vině byla špinavá trať. "Naše rychlost v dlouhé jízdě je překvapivě dobrá, i když kvalifikační rychlost dobrá zatím není," řekl. "Ale i tak jsem byl ve voze spokojenější než posledních pár víkendů. Je tu několik oblastí, ve kterých jsme se v minulosti trápili a které jsou teď trochu lepší. To je samozřejmě pozitivní. Možná tu nezajíždíme úžasné časy, ale jsem rád, že jdeme správným směrem."

Pérez prozradil, že tým vyzkoušel několik nových dílů, ale jen některé zůstanou na voze i zítra. "Pořád doufám, že se dostaneme do třetí části kvalifikace. Myslím si, že sobota bude nejdůležitější den víkendu, všichni se budou snažit šetřit pneumatiky, aby v závodě měli co nejméně zastávek. Pravděpodobně to bude pomalý závod s malou degradací, takže tomu v sobotu musíme dát vše."

Force India (Di Resta 12./10. - Sutil 13./11.)
Di Resta chce zapracovat na vyvážení a zlepšit závodní rychlost, ale nespokojený nebyl. "Můj pocit ve voze je dobrý a práce, kterou jsme dnes odvedli, nás vede správným směrem." Sutil se po roční přestávce rychle cítil jako doma. "Netrvalo mi dlouho, než jsem si znovu našel rytmus a šlo to celkem dobře. Mezi tréninky jsme pokročili a ve voze se cítím dobře. Víme, jaký je plán na zítřek a kde se můžeme zlepšit, abychom byli připraveni na sobotu."

Sauber (Hülkenberg 14./13. - Gutiérrez 16./15.)
Podle Hülkenberga a Gutiérreze byl čtvrtek z pohledu Sauberu dobrým dnem. Mexičan se dokázal postupně zlepšovat. "Bylo zřejmé, že je ztráta na přední vozy dost velká, a musíme najít víc rychlosti v kvalifikaci. Nicméně dnešek jsem si užil a budeme dál tlačit na hranice," dodal.

Williams (Maldonado 6./14. - Bottas 17./18.)
"Dnešní tréninky byly produktivní a cítíme, že jsme pokročili," konstatoval Maldonado. "Nastavení bylo v každém tréninku trochu jiné a myslím, že to bylo trochu lepší v prvním tréninku." Bottas jel ve formuli 1 v Monaku poprvé. "Každým kolem jsem se učil víc a víc a myslím, že se dostávám do tempa při svém prvním jezdění tady." Technický ředitel Mike Coughlan dodal: "Potřebujeme zlepšit naše zacházení s pneumatikami v dlouhých jízdách, abychom byli v závodě konzistentnější, ale máme hodně dat na analýzu dnes večer a zítra."

Toro Rosso (Riccardo 18./16. - Vergne 15./17.)
Po dobrém závodě v Barceloně byl Ricciardo ve čtvrtek trochu zklamaný. "Opravdu mám rád městské okruhy a tenhle zvlášť, ale dnes dopoledne jsme byli pomalejší, než jsme doufali a očekávali," přiznal. "Jsem si jistý, že pokud najdeme v sobotu více rychlosti, bude to ještě příjemnější. Jev a já jsme nejezdili se stejným nastavením, také můžu něco najít ještě v sobě, protože na městském okruhu může jezdec vždy podat lepší výkon." Vergne byl po trénincích spokojený. "Teď musíme dát dohromady všechny nejlepší elementy, abychom zlepšili celkovou výkonnost, a věřím, že se nám může v sobotu dařit mnohem lépe, než říkají dnešní výsledkové listiny."

Marussia (Bianchi 21./19. - Chilton 22./21.)
Bianchi a Chilton jeli oba v Monaku poprvé ve formuli 1 a oba byli nadšení. Šéf týmu John Booth hodnotil: "Jsme celkem spokojení s výkonností a rychlostí vozu, ale určitě nás čeká práce na pneumatikách, abychom zlepšili závodní rychlost. Naštěstí tu máme výhodu dne navíc, abychom si prošli dnes nasbíraná data, a alespoň můžeme být spokojení s počáteční rychlostí vozu."

Caterham (Pic 20./20. - Van der Garde 19./22.)
Malajsijská stáj minulý týden testovala na rovince, a to jí spolu s daty z tréninků dává mnoho informací pro vylepšení vozu. Podle Pica má Caterham dobré opotřebení pneumatik, takže bude mít širší strategické možnosti. "Neměli jsme žádné problémy, které by nás zdržely, hlavně ve srovnání s prvním a druhým tréninkem ve Španělsku, takže nás to staví do nejlepší pozice pro sobotu a neděli za celou sezónu," dodal. Van der Garde nemohl dokončit své nejrychlejší kolo kvůli Grosjeanově nehodě, takže věří, že mohl být rychlejší.

Další článek: V druhém tréninku zůstal v Monaku nejrychlejší Rosberg

18:19 | Nico Rosberg řekl na Sky Germany, že Toto Wolff šel za Christianem Hornerem, aby se omluvil, ale Horner omluvu nepřijal.
18:18 | Lewis Hamilton po závodě navštívil týmového lékaře. Cítil únavu a mírné závratě.
17:54 | Kromě Bottase dostal penalizaci pět míst pro Spa také Lance Stroll.
17:46 | Vettel, Sainz, Bottas a Stroll musí ke sportovním komisařům kvůli porušení předzávodního protokolu. Nejspíše nedorazilo na hymnu.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace Hamilton (1:15.419)
Neděle 1. srpna 2021
Závod Ocon