Craig Pollock připravuje zákaznický turbo motor

Bývalý šéf týmu BAR založil společnost PURE, která chce vyrábět nový čtyřválcový motor pro formuli 1. Ten začnou týmy používat v roce 2013.
Craig Pollock připravuje zákaznický turbo motor

"Tento projekt začal na začátku roku a v tuto chvíli jsme ve fázi designu a vývoje. Ale máme teď dobrý komplet, se kterým můžeme začít jednat s týmy," řekl Pollock pro Reuters. První prototyp nového motoru formule 1 chce mít PURE připravený k testování na stolici na konci roku.

Pollock v minulosti působil také jako manažer Jacquesa Villeneuva, ten ale do projektu PURE zapojen není. Účastní se ho francouzský výrobce motorů Mecachrome, výrobce pohonů TEOS a bývalý šéf Renaultu Sport Christian Contzen.

Jedním z inženýrů nového motoru je Jean-Pierre Boudy, jenž má s přeplňovanými čtyřválci velké zkušenosti a v 70. a 80. letech pracoval pro Renault. Jedním z ředitelů PURE je Robin Southwell, jenž pracuje jako šéf společnosti EADS UK, která se zabývá vesmírnými programy.

"Vítáme PURE ve formuli 1," řekl prezident FIA Jean Todt. "Změny v pravidlech pro rok 2013 byly navrženy tak, aby přinesly levnější, zelenější a palivově efektivnější řešení do formule 1. Přejeme PURU úspěch při vývoji pohonných ústrojí podle nových pravidel FIA."

Pollock přiznal, že aby byl jeho projekt motoru F1 skutečně úspěšný, potřebuje více než jeden zákaznický tým. "Formule 1 je pro nás jeden projekt, ale máme další v oblasti lodních motorů, letectví, vrtulníků... Formuli 1 chceme určitě využít jako testovací prostředí, abychom přinesli čistější technologie do běžného průmyslu," dodal.

Další článek: Letošní auto Williamsu je v základu dobré, říká po rezignaci Michael