Coulthard: McLaren se zachoval hloupě, ale podvodníci to nejsou

Bývalý pilot věří v nevinu Lewise Hamiltona.
David Coulthard závodil pro McLaren devět sezón a je přesvědčen, že tento tým nemá ve zvyku podvádět, v Melbourne při jednání se stewardy pouze hloupě chyboval. Bývalý skotský pilot na druhé straně chápe, že se objevilo tolik negativních ohlasů.

"Přijde mi šokující, jak McLaren tuto situaci řešil, když byla zjištěna pravda. Z hlediska vztahů s veřejností to byla katastrofa a chápu, proč u tolika lidí zavládla skepse," řekl Coulthard pro Telegraph.

"Dostanou další trest? Uvidíme. Jsem přesvědčen, že FIA rozhodne o případném svolání Světové rady dnes odpoledne. Ale nemyslím, že by byl McLaren nakažen kulturou podvádění, jak uvedl tento týden jeden novinář. Jen ze sebe udělali hlupáky."

Když vyšlo minulý týden najevo, že sportovní ředitel McLarenu Dave Ryan a Lewis Hamilton lhali stewardům v Melbourne, byl Ryan suspendován a Hamilton se veřejně omluvil. Podle šéfa týmu Martina Whitmarshe o postupu Ryana a Hamiltona nikdo jiný z vedení týmu nevěděl a Coulthard je ochoten tomu věřit.

"Dokážu pochopit, jak se to stalo. Musím zdůraznit, že já sám jsem McLarenem nebyl nikdy požádán, abych lhal. Můžu hovořit jen na základě svých zkušeností, ale dokážu pochopit, jak se Lewis do této situace minulý pátek dostal."

"Dokáži uvěřit, že jen on a Dave věděli, co se dělo na jednání stewardů a podle mě se dá také věřit tomu, že o tom Ron Dennis a Martin Whitmarsh nic nevěděli, dokud nebylo příliš pozdě," uvedl Coulthard.

Podle bývalého skotského pilota by se veřejnost divila, kdyby věděla, jak špatně někdy komunikace v rámci týmů funguje.

"Občas se mi stalo, že jsem prošel celým závodním víkendem, aniž bych viděl, nebo dokonce mluvil s šéfem mého týmu, možná kromě objetí na pódiu. Takže můj první závěr je ten, že považuji předložený popis událostí za přesvědčivý. Neříkám, že je pravdivý, ale nemám důvod o něm pochybovat."

"Co se týče toho, co bylo řečeno na jednání stewardů, tak lhaní se omluvit nedá. Někdy je hranice mezi profesionálním faulem a náhlým pochybením nejasná, ale neomlouvám to, co se stalo," pokračoval Coulthard.

O Lewisi Hamiltonovi Coulthard však nepochybuje a věří, že byl ke lhaní dotlačen Ryanem.

"Viděl jsem Lewise na pátečním setkání jezdců předtím, než šel promluvit k tisku. Řekl mi, co se stalo. Znám ho od doby, kdy to byl malý kluk a nemám důvod o něm pochybovat. Moje rada pro něj byla prostá: ´V žádném případě bys neměl říkat, že jsi lhal, pokud si k tomu byl dotlačen.´"

"To není vyhýbání se zodpovědnosti. Někteří říkali: ´Je to dospělý člověk, měl přemýšlet.´ Ano, je dospělý, je mu 24 let. Ale já jsem toho ve třiceti věděl mnohem víc, než když mi bylo 24. Cítím s ním, věřte mi. Vyletěl jako hvězda na vrchol a ve formuli 1 můžete být někdy velmi osamělí," dodal Coulthard.
Další článek: V Sepangu chtějí příští rok začít dříve, Ecclestone nesouhlasí

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.