Až poslední závod sezóny rozhodl o šampionovi letošního ročníku asijské formule 3. Mezi nejrychlejší piloty patřil i český jezdec Roman Staněk.
Čou v posledním podniku sebral Chovetovi titul v asijské F3, Staněk zůstal pod stupni vítězů | Foto: Twitter Prema Team

Napínavé vyvrcholení přinesl poslední závod letošní sezóny asijské formule 3. Ta dohromady čítala pět podniků po třech závodech, které hostily pouze okruhy v Dubaji a Abú Dhabí.

První podnik se jel na Mezinárodní verzi okruhu v Dubaji. Člen Jezdecké akademie Alpine ve formuli 1 Kuan-jü Čou, kterého letos čeká už třetí sezóna ve formuli 2, vyhrál první dva závody, a i když třetí závod nedokončil, o bod po prvním podniku vedl průběžné pořadí před Pierrem-Louisem Chovetem.

Podobně jako Čouovi v prvním podniku v Dubaji se dařilo indickému jezdci Jehanu Daruvalovi ve druhém podniku na kratší verzi okruhu Yas Marina v Abú Dhabí, když vyhrál první dvě jízdy. I přes méně povedený první podnik v Dubaji mu přesto dvě výhry stačily k průběžnému vedení po šesti závodech.

Alpine je otevřený možnosti posadit své juniory do dalších týmů

Druhý průběžně zůstal Chovet, který posbíral vítězství ve třetích závodech prvních dvou podniků. Výrazně si Chovet bodově polepšil po dalších dvou podnicích opět v Abú Dhabí a v Dubaji. Ze šesti závodů hned čtyři vyhrál, a ačkoliv Čou skončil naopak čtyřikrát druhý, navýšil Chovet před posledním podnikem sezóny své vedení na 32 bodů.

Poslední trojici závodů hostil znovu okruh Yas Marina. Po penalizaci Patrika Pasmy vyhrál Čou první závod víkendu a ziskem 25 bodů snížil ztrátu na Choveta, který skončil až pátý.

Druhý závod skončil pro Choveta už v prvním kole po kontaktu s Romanem Staňkem. Čou využil příležitosti a dojel druhý. Do posledního závodu sezóny tak čínský pilot vstupoval s náskokem jednoho bodu na Choveta.

Čou dokonale využil startu z pole position a stylem start-cíl zvítězil. Chovet naopak startoval až ze šesté pozice a musel se probojovávat dopředu, aby se mohl dostat k Čouovi a přímo s ním bojovat o titul. Jenže Chovet se nedostal už před prvního soupeře, kterého měl po startu před sebou, a tím byl právě Roman Staněk. A ačkoliv si oba o místo polepšili, Chovet skončil pouze pátý, zatímco Čou získal plný počet bodů a stal se šampionem asijské formule 3.

Čou získal svůj první titul šampiona v kariéře. Celkovým vítězstvím v asijské F3 si navíc připsal i body potřebné pro zisk superlicence, kterých má nyní 36. K zisku superlicence, která je potřeba k závodění ve formuli 1, mu chybí ještě 4 body.

Staňka o stupně vítězů připravila smůla

Po své první sezóně ve FIA formuli 3, kterou vloni Roman Staněk absolvoval s týmem Charouz Racing System, podepsal pro letošní ročník 16letý pilot smlouvu s týmem Hitech Grand Prix.

Ještě před začátkem sezóny F3, která opět bude součástí vybraných víkendů formule 1, se Staněk s týmem mohl seznámit v rámci asijské formule 3.

Roman Staněk bude jezdit ve F3 za Hitech Grand Prix

V nepovedeném úvodním víkendu v Dubaji, kde měl ve třetím závodě nakročeno ke stupňům vítězů, ale s ulomeným zavěšením kola musel odstoupit, nezískal ani bod. Chuť si ale spravil hned vzápětí, když bodoval v osmi závodech po sobě.

Druhou šanci získat premiérové stupně vítězů měl Staněk v prvním závodě posledního podniku sezóny v Abú Dhabí. Většinu závodu kroužil na třetí pozici, ale tři minuty před cílem musel svůj monopost zřejmě kvůli technické poruše odstavit.

Druhý závod, jehož startovní rošt se skládal podle nejrychlejších kol v prvním závodě, skončil po kolizi s Chovetem pro Staňka už v prvním kole.

Do třetího závodu Staněk startoval z pátého místa, ale na nejrychlejší trojici Čou, Pasma a Daruvala nestačil a čtvrtým místem jen vyrovnal svůj nejlepší výsledek sezóny.

V celkovém hodnocení šampionátu obsadil Staněk desáté místo.

Konečné pořadí šampionátu (první desítka)

5 5. února Abú Dhabí Jehan Daruvala 9.
6 5. února Abú Dhabí Pierre-Louis Chovet 8.
7 6. února Abú Dhabí Pirre-Louis Chovet 9.
8 7. února Abú Dhabí Pirre-Louis Chovet 8.
9 7. února Abú Dhabí Jehan Daruvala 6.
10 12. února Dubaj Pierre-Louis Chovet 6.
11 13. února Dubaj Patrik Pasma 4.
12 14. února Dubaj Pierre-Louis Chovet 11.
13 19. února Abú Dhabí Kuan-jü Čou DNF (18.)
14 20. února Abú Dhabí Patrik Pasma DNF
15 20. února Abú Dhabí Kuan-jü Čou 4.
Další článek: Norris: Bude těžší dostihnout Mercedes, než za sebou udržet Ferrari

14:51 | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
10:10 | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
8:58 | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.