Cosworth: Spotřeba, ne výkonnost, je pro nás důležitá

Výkon dosahuje hodnot 745 až 750 koní. Stejně jako automobilky.

Výrobce motorů Cosworth dal jasně najevo, že je pro něj důležitější dosáhnout nízké spotřeby spíše než dobré výkonnosti. V rozhovoru pro magazín 422race.com to řekl šéf projektu F1 v Cosworthu Mark Gallagher.

Cosworth se po menší odmlce vrací do formule 1 coby Mezinárodní automobilovou federací preferovaný dodavatel motorů. Jeho agregáty má používat celkem pět týmů: Williams, Manor, US F1, Campos a Lotus.

Cosworth má ale zkušenosti s formulí 1 nanejvýš do roku 2006. V té době musel motor vydržet nějakých 1 500 km.

"Rozhodli jsme se to rozšířit na 3 000 km," řekl Mark Gallagher. "To je přirozeně velká změna. Museli jsme vyměnit celý vnitřek motoru. Původně jsme tento motor navrhovali pro 20 000 ot./min., nyní musíme maximálního výkonu dosáhnout pod 18 000 ot./min.

Dosáhli jsme výkonu 745 až 750 koní. Stejně jako ostatní automobilky. Jsme si naprosto jisti, že náš motor dokáže být konkurenceschopný."

Týmy, které budou využívat motory Cosworth, se netěší velké důvěře. Ale Cosworth si je jist, že navzdory jiným regulím nebude mít výrazné potíže se spolehlivostí.

"Na dynamometru jsme ve vytrvalostním režimu zvládli 6 000 km. Náš úplně první motor dokázal ujet 3 000 km. Již od té doby jsme si začali věřit."

Cosworth ale přiznává, že jakmile posadí motor do auta, přijdou další faktory, které mohou spolehlivost motoru ovlivnit. Vibrace, vysoká teplota a rázové síly působící na vůz formule 1 přímo na trati."

Cosworth neočekává, že by příští rok dodával motory ještě dalším týmům.

Další článek: Montezemolo má v plánu odstoupit z pozice prezidenta FOTA