Cosworth: Díky zmrazenému vývoji dokážeme konkurovat ostatním

Motor CA se vrací do formule 1 po třech letech.
V roce 2010 se do formule 1 vrátí výrobce motorů Cosworth. Své agregáty by měl dodávat všem nováčkům, tedy Manoru, Camposu, USF1 a Lotusu. Jako základ použil motor z roku 2006 a věří, že svým zákazníkům nabídne konkurenceschopný produkt.

"To je náš cíl, jinak bychom se nevraceli do formule 1," uvedl pro Pitpass Mark Gallagher, ředitel motorů Cosworth F1. "Samozřejmě je to obrovská výzva, ale omezení vývoje znamená, že jsou současní dodavatelé motorů omezení a díky tomu máme větší příležitost ztrátu dohnat přepracováním motoru CA."

Změn na jednotce z roku 2006 muselo být hodně, vyžádala si je pravidla.

"Základem motoru pro rok 2010 je samozřejmě jednotka CA2006. Ale kvůli omezení otáček na 18 tis./min., mnohem delší životnosti a požadavkům na velké snížení spotřeby paliva, byla významně přepracována," vysvětloval Gallagher.

"Existuje názor, že by snížení otáček mělo usnadnit život, ale ve skutečnosti není otázkou chvíle přepracovat motor tak, aby fungoval podle odlišných požadavků. Hodně se toho změnilo, takže i když bude vypadat podobně, bude to jen vzhledem."

Cosworth si zatím netroufá odhadovat, jak přesně vyjde jeho motor ze srovnání s konkurencí, až bude dokončen. Hodnocení přijde po testech ve vozech zákazníků.

"CA byl v roce 2006 velmi dobrý motor a my věříme, že bude ve své poslední evoluci podávat dobré výkony," uvedl Gallagher.

Motory Cosworth doposud získaly 176 vítězství ve formuli 1 a 13 konstruktérských titulů. Cosworth by samozřejmě tato čísla rád navýšil, ale ví, že s tím nemůže počítat v první sezóně s nováčky. Cílem do budoucna je spojení s vítězným týmem.

Když FIA uskutečnila první výběrové řízení na nové týmy pro rok 2010, objevilo se obvinění, že nepsanou podmínkou byla smlouva na motory s Cosworthem.

"Pravda je taková, že se Cosworth před rokem zúčastnil výběrového řízení na dodavatele standardizovaných motorů a díky tomu, že byl úspěšný, byl v unikátní pozici nezávislého výrobce se schopností a odhodláním dodávat motory jakémukoliv týmu. Nemůžu mluvit za ostatní výrobce, ale v případě Cosworthu sehrála hlavní roli jeho připravenost a schopnost být zcela nestranným dodavatelem," dodal Gallagher.
Další článek: Jedeme podle plánu, tvrdí tým USF1