Costa a Willis můžou pozitivně ovlivnit Mercedes už letos, věří Brawn

Mercedes očekává, že se přínosy Alda Costy a Geoffa Willise ukážou naplno až časem, ale první pozitivní dopady jejich práce by se mohly projevit okamžitě.
Costa a Willis můžou pozitivně ovlivnit Mercedes už letos, věří Brawn

Bývalý technický šéf HRT Geoff Willis začne pro Mercedes pracovat příští týden, ale bývalý technický ředitel Ferrari Aldo Costa přijde do týmu až na začátku prosince. Na ovlivnění letošní výkonnosti mít tedy čas nebudou a otázkou zůstává i příští rok, protože se touto dobou uzavírá návrh monopostu 2012.

Šéf týmu Mercedes Ross Brawn je ale přesvědčený, že tak schopní lidé, jako jsou Costa a Willis, by měli být přínosem hned od začátku. "Chvíli to bude trvat, ale když diskutujete o vozu, řeší se tolik věcí, že někdo jejich kalibru a zkušeností může mít dopady okamžitě," uvedl pro Autosport. "Co se týče filosofie vozu, než se projeví jejich vliv, bude to chvíli trvat, ale v mnoha ohledech budou mít vliv, jaký chtějí."

Mercedes ví, že ztráta na nejrychlejší není malá, ale ve vývoji dokáže držet vysoké tempo. "Ztrácíme, ale tu ztrátu se nám podařilo zmenšit," hodnotil Brawn. "Provádíme celkem dost analýz, abychom zjistili, jak na tom jsme. Asi třetinu sezóny jsme se zhoršovali, ale pak jsme to dohnali."

"Skutečnost, že jsme dokázali ztrátu na Red Bull a McLaren zmenšit, je dobrou vizitkou našeho vývoje. Některé týmy, které přestaly vyvíjet, se propadly. A to je na formuli 1 zrádné, stát na místě znamená propadat se. Musíme udělat velký krok, abychom byli zcela konkurenceschopní."

Otázkou však zůstává, jestli Mercedes dokáže udělat tento krok už příští rok a znovu bojovat na špičce. "Částečně," odpověděl Brawn. "Jestli to dokážeme úplně... Je to dost velký krok. Něco dokážeme už příští rok."

Costa a Willis mají u Mercedesu přesně definované role, i když podle Brawna budou mít volnost se vyjadřovat i k jiným částem vozu, než bude jejich přímá odpovědnost. Taková jména si Mercedes nemohl nechat ujít, i když tím nechce zpochybnit kvalitu svých dosavadních zaměstnanců.

"Tři týmy jsou lepší než my - Ferrari, McLaren a Red Bull jsou neuvěřitelně silné týmy, které mají mnoho let velmi dobré struktury. Takže my nemůžeme zahodit to, co máme, protože je to velmi, velmi dobré. Jde jen o posílení, které musíme zvládnout," dodal Brawn.

Diskuze (6) Další článek: Vidžaj Mallya prodá podíl ve Force Indii
22:01 | Sebastiana Vettela čeká nasazení nové pohonné jednotky a start z konce startovního pole.
21. října | F2 a F3 sníží extra body. Za pole position budou 2 body (místo 4) a za nejrychlejší kolo 1 (místo 2).
21. října | Podle Seven News zvažuje Sydney uspořádání závodu F1. Chce nahradit Melbourne.
21. října | Dnes před 14 lety získalo Ferrari poslední titul mezi jezdci. Kimi Räikkönen porazil o 1 bod Lewise Hamiltona a Fernanda Alonsa.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00