Correa se chystá na návrat. Po prvním testu F3 přiznal, že stále cítí bolest

Juan Manuel Correa v rámci připrav na návrat k závodění po vážné nehodě v roce 2019 poprvé testoval monopost formule 3.
Foto: Twitter Juan Manuel Correa
Correa se chystá na návrat. Po prvním testu F3 přiznal, že stále cítí bolest | Foto: Twitter Juan Manuel Correa

21letý Američan se po více než roce vrátí letos k závodění, když bude působit ve FIA formuli 3. Jeho kariéru v srpnu roku 2019 přerušila vážná nehoda v závodě formule 2 ve Spa-Francorchamps, když se svým monopostem narazil do formule Anthoina Huberta, který nehodu nepřežil.

Correa si z nehody na vrcholu zatáčky Raidillon odnesl vážná poranění nohy. Na více než rok byl upoután na invalidní vozík. Rekonvalescence však probíhá dobře a za pomocí berlí začal Correa chodit.

Correa promluvil o průběhu tragické nehody v závodě F2 ve Spa

Correa promluvil o průběhu tragické nehody v závodě F2 ve Spa

Correa přiznal, že kvůli „nevratnému poškození“ má každý den bolesti. Ani ty mu však nezabránily v návratu do kokpitu formule 3, když tento měsíc testoval s týmem ART Grand Prix na okruhu Paula Ricarda.

Po 533 dnech od nehody se poprvé posadil do kokpitu a ačkoliv přiznal, že jej ještě čeká dlouhá cesta, s výkonem v testu je spokojen.

„Test probíhal dobře. Musím ještě trochu pracovat na fyzické přípravě, obzvlášť zesílit svaly na nohou, protože jsem cítil bolest, ale byl jsem překvapen, že jsem dokázal naplno a bez jakýchkoliv změn v autě tlačit na plyn. Toho jsem se totiž nejvíce obával,“ řekl Correa pro Motorsport.com.

Velký návrat. Juan Manuel Correa bude jezdit ve F3 za tým ART

Velký návrat. Juan Manuel Correa bude jezdit ve F3 za tým ART

„Vrátit se po roce a půl byla výzva. Bude to sezóna plná výzev, rozhodl jsem se ale závodit ve formuli 3 proto, že šampionát začne v květnu a já budu mít šanci být po fyzické stránce připraven na první podnik. Chci být konkurenceschopný, nemám zájem první polovinu sezóny závodit vzadu.

„Bude to samozřejmě přechodný rok, protože stále budu pokračovat v rehabilitacích pro zlepšení kvality života a doufám, že brzy budu schopen chodit bez pomoci berlí.“

Correa také promluvil o své cestě zpět do kokpitu po fyzické a mentální stránce. Američan doufá, že tím inspiruje ostatní v podobně situaci.

„Po všem, čím jsem si prošel, chápu, jaké to je nebýt schopen dělat spoustu věcí. Cítíte se odříznutí. Přes rok jsem strávil na invalidním vozíku a teď chodím pomocí berlí. Při každém kroku cítím bolest a uvědomuji si, že po zbytek života budu mít nevratné poškození.

„Možná, až budu starší, budu nucen nechat si amputovat nohu, to je reálná možnost. Musíme ale přijmout realitu a pokusit se v tom najít to nejlepší. Samozřejmě si uvědomujete, že nebudete schopni znovu chodit, můžete ale najít potěšení jen v tom, že jste se svou rodinou.

„Za ten rok a půl jsem si uvědomil, že po fyzické stránce nemusíte být stoprocentně šťastní, ale musíte být duševně šťastní, abyste si užívali toho, co život nabízí.“

„Doufám, že mohu být příkladem pro všechny lidi, kteří si procházejí těžkým obdobím a zotavují se z podobné situace.“

Pro letošní sezónu si Correa cíle nedává

Correa si pro letošní sezónu ve F3 nestanovil žádné cíle. Podle jeho slov pro něj bude „vítězstvím“, když bez problémů absolvuje první závod. Do budoucna také nevylučuje svůj návrat do formule 2.

„Absolvovat první závod bez větších problémů by pro mě bylo vítězstvím. Jsem závodník a jako všichni ostatní mířím za pole positions a vítězstvími. Tato sezóna bude sloužit jako příprava na tu příští, nevylučuji, že budu usilovat o návrat do formule 2,“ řekl.

„Musíme také zjistit, zda budu mít ekonomickou podporu, protože pro závodění je potřeba velký rozpočet. Uvidíme, nikdy nevíte, co se stane.“

Další článek: Tvrdý dopad koronaviru. F1 vloni skončila ve ztrátě 386 milionů dolarů