Co změnila startovní listina na rok 2010? Vůbec nic

Konečný termín pro dohodu se jen zase posunul.

FIA dnes zveřejnila startovní listinu pro rok 2010. Týmy s tzv. Concordskou dohodou (Ferrari, Red Bull, Toro Rosso, Williams a Force India) jsou na ní společně s nováčky US F1, Campos Grand Prix a Manor Grand Prix natvrdo, zatímco (týmy s hvězdičkou) Toyota, Brawn, Renault, BMW a McLaren (Mercedes) byly vyzvány k upuštění od podmínek, které FOTA měla, a to nejpozději 19. června.

FOTA deklarovala jednotu a týmy jako Ferrari a Red Bull na svých podmínkách nadále trvají. FIA oproti tomu trvá na tom, že některé týmy mají určité smluvní závazky.

Je zřejmé, že další jednání ve snaze dosáhnout kompromisu budou pokračovat, celá záležitost se tak jenom prodlužuje o další týden.

Zveřejnění startovní listiny FIA nastartovalo mediální přestřelku, to aby žádná ze stran nebyla v očích veřejnosti vnímána jako ta, která prohrává. FIA svým oznámením dala jasně najevo, že jestli pět týmů s hvězdičkou neupustí od svých podmínek, ze startovní listiny je odstraní.

Týmy bez hvězdiček jen několik okamžiků poté začaly vydávat jeden za druhým tisková prohlášení (v těch od Red Bullu a Toro Rosso se liší jen jména), ve kterých trvají na svých podmínkách. Ferrari ujistilo, že navzdory jeho pevné přihlášce nebude příští rok startovat, protože je přesvědčeno, že FIA porušila smluvní závazky, na které se nyní odvolává.

FOTA oslovila Světovou radu motorsportu a valnou hromadu FIA se žádostí o pomoc při jednání v dalších sedmi dnech. Stěžuje si na to, že současná jednání FIA nejsou vedena konstruktivně ze strany federace.

Máme za sebou již dva termíny, které se nakonec ukázaly, že nejsou konečné. Termín přihlášek 29. května a zveřejnění startovní listiny 12. června.

Tím dalším je 19. červen. A také nemusí být poslední. O týden později totiž zasedá Světová rada. A když to neskončí tam, FIA a Ferrari se nejspíš sejdou u soudu.

Další článek: FIA zveřejnila seznam účastníků šampionátu formule 1 2010

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.