Co v Kataru zastavilo Peugeot? V nádrži nebyl benzín | Foto: Peugeot Sport

Foto: Peugeot Sport

Co v Kataru zastavilo Peugeot? V nádrži nebyl benzín

Peugeot ve včerejším úvodním závodě sezony WEC směřoval za ziskem druhého místa. Místo druhých stupňů vítězů pro speciál 9X8 z toho ale nakonec bylo odstoupení v předposledním kole. V tu chvíli v nádrži vozu #93 nezbýval téměř žádný benzín.

Jean-Eric Vergne byl za volantem v posledních minutách závodu na 1812 km a francouzský pilot za svými zády úspěšně držel dva dotírající prototypy Porsche 963 LMDh týmu JOTA a tovární stáje Penske. Krátce po nájezdu do předposledního 334. kola ale najednou Francouzův Peugeot na trati výrazně zpomalil, šnečím tempem dojel až na hlavní rovinku, kde po přejetí cílové čáry zastavil.

Zklamaný bývalý pilot F1 jen smutně opustil kokpit, dobře věděl, že stupně vítězů byly v Kataru pro Peugeot při velmi příznivém nastavení Balance of Performance téměř povinností. Frustraci francouzské stáje ještě umocnil fakt, že za odstoupením stála absence paliva v nádrži.

„Ještě to musíme analyzovat, ale myslím si, že jsme měli problém s tankováním paliva při poslední rychlé zastávce v boxech. Neměli jsme v nádrži očekávané množství paliva. Ještě to musíme analyzovat,“ řekl po závodě novinářům šéf motorsportu ve skupině Stellantis Jean-Marc Finot.

Po problému při pit stopu ve 318. kole z 335 celkových dojel Vergne v posledním kole do cíle s prázdnou nádrží pouze díky energii z hybridního systému.

„Hybridní mobilita je taktéž palivem motorsportu,“ zmohl se zklamaný Finot na žertování po závodě.

Vergne byl krátce po závodě spolu s parťáky z posádky Nicem Müllerem a Mikkelem Jensenem klasifikován v cíli na sedmém místě, poté byl ale Peugeot #93 diskvalifikován. Vůz totiž musí vlastními silami bez pomoci po závodě dojet až do parc fermé, k čemuž v tomto případě nedošlo.

Peugeot v Kataru útočil na nejlepší výsledek ve WEC. Dosud nejlepším umístěním pro speciál 9X8 bylo loňské třetí místo z šestihodinovky v italské Monze, kde na nejnižší ze stupňů vítězů vystoupili právě Jean-Eric Vergne s Mikkelem Jensenem, které tehdy ještě doplnil Paul di Resta. Skot je letos členem posádky druhého vozu #94, který na Losailu během závodu postihly technické problémy a strávil část závodu v garáži.

Pro Peugeot to byl v Kataru poslední závod se současnou specifikací vozu, v Imole, kde sezona WEC pokračuje 21. dubna, nasadí francouzská stáj výrazná aerodynamická vylepšení. Vozy 9X8 v Itálii poprvé dostanou zadní křídla.

Doporučujeme

Články odjinud