Co stojí za zlepšením Williamsu? Zaměření na kvalitu místo kvantity

Williamsu se letos podařilo nastoupit vzestupnou křivku. Vděčí za to novému přístupu k vývoji vozu, při kterém se soustředí na větší zlepšení.
Co stojí za zlepšením Williamsu? Zaměření na kvalitu místo kvantity

Po čtyřech závodech má Williams více než trojnásobný počet bodů, které získal loni. To je nejlepším důkazem, že loňská reorganizace týmu udala správný směr. Nové vedení v čele s Mikem Coughlanem a Markem Gillanem změnilo postupy při vývoji vozu.

Inženýři teď produkují méně nových dílů, ale s vyšší kvalitou. "Nevozíme na trať věci kvůli malým ziskům a celkový směr společnosti je mnohem lepší," uvedl Gillan pro BBC. "Loni se stávalo, že jsme si na okruh přivezli třeba několik různých typů podlah. Mívali jsme až moc věcí."

"A během závodního víkendu je vždy velmi těžké dělat testy aerodynamiky, protože máte málo času. Takže toho jsme se zbavili a řekli jsme si, že se zaměříme na menší počet dílů s větší kvalitou a že to, co vozíme na okruhy, bude co nejlépe připravené a pochopené. Zajišťujeme, že to, co nasadíme na vůz, pořádně funguje, odpovídá výsledkům z aerodynamického tunelu a je bezpečné."

Mezi další oblasti, ve kterých se Williams zlepšil, zařadil Gillan interní komunikaci a využívání simulátoru. Po technické stránce týmu velmi pomohlo vedení Mika Coughlana, který má zkušenosti z týmů Lotus, Tyrrell, Benetton, Ferrari, Arrows a McLaren.

"Je velmi dobrý v hodnocení toho, co bude fungovat a co ne," chválil technického ředitele Gillan. "Šéfům oddělení udává velmi dobrý směr. Je velmi otevřený, dá se s ním snadno domluvit a je velmi přímý v tom, co chce. Jasně dává najevo, čeho chce dosáhnout, takže nedochází k nedorozuměním."

Další článek: Montezemolo: Gilles Villeneuve byl úžasný, ale nejlepší je Alonso (+video)