Co jste možná nevěděli o Vitaliji Petrovovi

V dalším díle seriálu netradičních rozhovorů s jezdci se dozvíte zajímavosti o ruském pilotovi Caterhamu Vitaliji Petrovovi. V životě ho pronásleduje lenost.
Co jste možná nevěděli o Vitaliji Petrovovi

Jaká byla vaše nejcennější životní lekce?
Vitalij Petrov: "Každý den se naučím něco o životě. Neustále se setkávám s lidmi, od kterých se něco dozvím, nebo mi ukáží něco, co mi může pomoci zlepšit se, byť jen trochu. Jeden kamarád mi řekl jednu věc, a to že když se na sebe podívám do zrcadla, tak se nemám ptát, jak dobrý jsem, ale jak se můžu zlepšit. To je hodně důležité, abyste v životě neustrnuli."

Kdybyste svému mladšímu já mohl dát nějakou radu, jaká by byla?
VP: "Nebuď líný. Také bych požádal svoji rodinu, aby mě ještě víc tlačila do práce ve škole, abych se naučil co nejvíce."

Kdyby letos skončila vaše závodní kariéra, co byste dělal po zbytek života?
VP: "To je těžká otázka, protože ve formuli 1 chci zůstat co nejdéle a nechci myslet na to, co přijde potom. Nicméně mám hodně nápadů, co bych mohl dělat. Byznys mého otce je zajímavý, dělá mnoho různých věcí a bylo by dobré pracovat s ním."

Kdybyste musel po zbytek života zůstat na jednom místě, kde by to bylo?
VP: "Další těžká otázka. Samozřejmě miluji Rusko, jeho lesy a města. Je to můj domov a jsem velmi hrdý na to, že jsem z Ruska. Ale někdy je dobré si užít tepla a slunce. Španělsko je skvělé, ale také miluji Anglii. Kromě jejího špatného počasí!"

Které zvíře nejlépe odráží vaši osobnost?
VP: "Nejsem si jistý, které zvíře nejlépe odráží moji osobnost, ale mám rád většinu zvířat. Samozřejmě psy a kočky, ale kdybych měl velký dům, chtěl bych mít lva nebo tygra, nebo možná medvěda, ale to by mohlo být už moc nebezpečné. Jak jsem řekl, mám rád skoro všechna zvířata, ale ne hady. Nesnáším hady. Opravdu nesnáším hady. Dokonce nesnáším i hovořit o hadech!"

Co je v životě důležitější než vítězení?
VP: "Štěstí a zdraví mé rodiny a přátel."

Kdy jste byl nejšťastnější?
VP: "Nejšťastnější jsem na trati, hlavně po dobré kvalifikaci nebo závodě. Ale podle mě je důležité být šťastný také mimo trať. Mimo trať musí všechno jít dobře. Když je něco špatně s přáteli nebo rodinou, rozptyluje vás to od závodění, a to není dobré."

Kdybyste mohl ze svého života dostat navždy pryč jednu věc, co by to bylo?
VP: "Lenost."

Jaké to je být považován za hrdinu?
VP: "Chápu, že si lidé můžou myslet, je mistr světa hrdina, ten kdo vyhrál vše, nebo odvedl nejlepší práci. Ale já jsem šampionát ještě nevyhrál. Podařilo se mi pár věcí, ale zatím jsem nedokázal nic, co by mě činilo opravdu mimořádným."

Co je vaše největší slabina?
VP: "Občas se až moc stresuji. Možná se ocitám na hranici až moc často."

Jaké jídlo máte nejraději?
VP: "Samozřejmě ruská jídla - polévky, saláty a takové věci. Ale také miluji suši a italské jídlo. A opravdu miluji španělskou šunku - jamon iberico - a také paellu."

Co uděláte jako první, když se domů vrátíte po závodě?
VP: "Sejdu se s rodinou. Pak možná zajdu za přáteli, abychom si zahráli fotbal nebo poker."

Co nebo koho obdivujete?
VP: "Obdivuji hodně pohodových sportovců a atletů - Muhammada Aliho, Bruce Leeho a takové. Hodně se od nich můžu naučit. Také obdivuji jezdce, proti kterým dnes jezdím. Obdivuji všechny, od koho se můžu něco naučit."

Kterou vůni máte nejraději?
VP: "Ha! Možná nějaký parfém, záleží, na jaké ženě je!" (smích)

Jste tím, kým jste vždy chtěl být?
VP: "Nikdy jsem si nemyslel, že se stanu jezdcem formule 1. Když jsem se učil závodit, jen jsem se soustředil na každodenní zlepšování. A když mi pak někdo ukázal formuli 1, věděl jsem, že to je to, co chci dělat. Samozřejmě jsem rád tam, kde jsem, a chtěl jsem se sem dostat, ale ještě to není všechno."

Co chutná jako domov?
VP: "Když si doma udělám vlastní jídlo. Rád vařím. Žiju sám, takže hodně vařím a dokážu uvařit prakticky cokoliv, co chci jíst, takže tahle jídla mi připomínají domov."

Další článek: Lidé chtějí nepředvídatelné závody, říká šéf McLarenu