Co jste možná nevěděli o Sebastianu Vettelovi

Úřadující mistr světa Sebastian Vettel poskytl oficiálním stránkám formule 1 rozhovor o věcech, které souvisejí s životem mimo závodní okruhy.
Co jste možná nevěděli o Sebastianu Vettelovi

Kvůli čemu v noci neusnete?
Sebastian Vettel: "Obvykle se snažím v noci spát a je dobré, že mě nic neudrží vzhůru (smích). OK, u zámořských závodů mě občas časový posun udrží v sedu na posteli, ale kromě toho nic. Starosti, obavy a přemýšlení nechávám na den, to je doba na řešení jakýchkoliv problémů. Spánek je dobrý a zdravý, takže jsem rozhodl, že noc je na spaní."

Kdybyste mohl ze svého života dostat navždy pryč jednu věc, co by to bylo?

SV: "Pokud by to šlo, tak internet. Bohužel nemůžu, protože to rozhodnutí není na mně, ale podle mě všichni používáme internet víc, než si myslíme. Vím, že internet může být užitečný, ale také má negativní aspekty, a proto si myslím, že je třeba zdravé sebeomezování, jelikož jeho zrušení možné není."

Jaká byla vaše nejcennější životní lekce?
SV: "Není možné vybrat jen jednu věc. V životě je mnoho chvil, které vás hodně naučí. Věřím, že nikdy není jen jedna jediná situace, která by změnila průběh vašeho života, protože to by znamenalo, že byl váš život asi hodně omezený. Učit se můžete každý den, někdy více, někdy méně, záleží na tom, jestli kolem sebe máte lidi, kteří k tomu můžou přispět."

Co obdivujete nejvíce?
SV: "Upřímnost."

Kdy jste nejšťastnější?
SV: "Myslím, že spokojení jste, když jste vyrovnaní sami se sebou. Když se ohlédnu zpět na poslední roky, prožil jsem hodně šťastných chvil a fantastických okamžiků, ve kterých bylo co slavit. To byly mimořádné chvíle. Ale také tu byly chvíle, kdy si procházíte situacemi, které se vám nelíbí. Ale ty jsou stejně důležité. Jak se dozvíte, jestli je něco špatné nebo dobré, správné nebo nesprávné? Jedině tak, že uděláte rozhodnutí. Rozhodnutí vždy znamená, že to dopadne tak či onak, a nikdy si nemůžete být stoprocentně jistí, jestli jste se rozhodli správně. Špatné rozhodnutí může někdy být užitečnou lekcí, jelikož pak víc oceníte dobré chvíle a správná rozhodnutí."

Kdybyste mladšímu sobě mohl dát nějakou radu, jaká by byla?
SV: "Pořád nejsem moc trpělivý, tohle nikdy nebyla moje silná stránka, takže bych sobě, když jsem byl mladší, asi řekl, abych vážně trénoval trpělivost! (smích)"

Kdybyste musel do konce života zůstat na jednom místě, kde by to bylo?
SV: "To je celkem dlouhá doba, do konce mého života! Vzhledem k této chvíli bych řekl, že ve voze formule 1."

Která zvířata nejlépe odrážejí vaši osobnost?
SV: "Se zvířaty mi to moc nejde. Asi bych byl mixem několika zvířat. Možná bych byl trochu lépe vypadající zajdalen! (smích)"

Co je v životě důležitější než vítězení?
SV: "Víc než cokoliv ostatní, abyste byli upřímní sami vůči sobě. Pokud k sobě nejste upřímní, ale vyhrajete hodně závodů a šampionátů, nebo jste úspěšní v tom, co děláte, nikdy to nebude tak dobré jako s vědomím, že jste vždy byli upřímní k lidem kolem vás a sobě samotným."

Za co byste utratil svůj poslední dolar?
SV: "No, v dnešní době si za jeden dolar bohužel moc nekoupíte! O tom, jak rozumně utrácet, hodně přemýšlím, takže bych ho asi dal někomu, kdo ho opravdu potřebuje."

Co je vaše největší slabina?
SV: "Jsem velmi tvrdohlavý a netrpělivý. Ale to už jsem přiznal! (smích)"

Jaký je to pocit, když jste považován za hrdinu?
SV: "Nepovažuji se za hrdinu. Na jistý obdiv si samozřejmě zvyknete, ale také víte, že si na slávu nezvyknete nikdy úplně. Pořád je to divný pocit, když vás lidi poznávají po celém světě a chtějí fotku nebo autogram, když přijedete na místo, kde jste předtím nikdy nebyli, a oni vás znají a volají vaše jméno."

Co vás děsí?
SV: "Lidé, kteří se moc stresují. Existuje ta známá otázka, co byste si přáli, kdyby to bylo poslední přání ve vašem životě. Já bych si přál, aby se lidé kvůli všemu méně stresovali!"

Na co nemůžete zapomenout, ale chtěl byste?
SV: "Na nic. V mém životě nejsou žádné temné chvíle. Jistě, bylo tu pár ne moc šťastných chvil, ale nelituji jich, takže tu není nic, na co bych zoufale chtěl zapomenout. A když vyprávíte trapné situace rodině a přátelům, občas to může být opravdu zábavné, alespoň tedy s odstupem času! (smích)"

Které je vaše nejoblíbenější jídlo?
SV: "Jídlo miluji, takže je tu hodně pokrmů, které mám opravdu rád. Musím přiznat, že nejraději mám vanilkovou zmrzlinu."

Kterou vůni máte nejraději?
SV: "Vůni lesa. Když se procházíte lesem, nebo když jdete kolem čerstvě nařezaného dřeva. Miluji tuto zvláštní vůni, které se nic nepodobá."

Co chutná jako domov?
SV: "Maminčino jídlo."

Kterou věc uděláte jako první, když se po závodě vrátíte domů?
SV: "Snažím se vypustit, odpočinout si. Zavřete dveře a necháte za sebou všechen shon a ruch vnějšího světa. Jen na chvíli, než se znovu začnete připravovat na další závod."

Další článek: Hamilton už ví, proč na Buttona v Austrálii ztrácel