Co dnes dělají Coulthardovi bývalí týmoví kolegové

V dnešním článku si připomínáme tři nejúspěšnější týmové kolegy Davida Coultharda - Miku Häkkinena, Kimiho Räikkönena a Damona Hilla. Každý se po ukončení kariéry ve formuli 1 vydal trochu jinou cestou.
Co dnes dělají Coulthardovi bývalí týmoví kolegové

Ve včerejším článku jsme si připomněli aktivity bývalého pilota formule 1 Davida Coultharda, který je mimo jiné konzultantem Red Bullu a s mercedesem jezdí DTM. Jeho tři nejúspěšnější týmoví kolegové už mají své kariéry v F1 také za sebou. Co dnes dělají oni?

Coulthardův spolujezdec z McLarenu, se kterým Skot v letech 1996 až 2001 vytvořil jednu z nejúspěšnějších týmových dvojic v historii F1, Fin Mika Häkkinen, mistr světa z let 1998 a 1999, skončil s formulí 1 roku 2001. Původně ohlásil pauzu z rodinných důvodů, do F1 už se ale nevrátil. V letech 2005 až 2007 jezdil s mercedesem DTM. Vyhrál tři závody a pravidelně se vešel do první desítky konečného pořadí. Se závoděním se definitivně rozloučil po sezoně 2007. Nyní se angažuje v charitativních akcích a chce se vydat na manažerskou dráhu. Změnu udělal i v soukromém životě. Rozvedl se s manželkou Erjou, se kterou má syna a dceru. Nyní žije s českou přítelkyní Markétou, která mu v listopadu 2010 v Plzni porodila dceru.

Häkkinenův nástupce u McLarenu Kimi Räikkönen, který tvořil s Davidem dvojici v letech 2002 až 2004, získal titul mistra světa roku 2007 po přestupu k Ferrari. Maranello ho ale po sezoně 2009 předčasně uvolnilo, aby mohl přijít Fernando Alonso. Fin během roku 2010 od italské stáje pobíral tučné odstupné a přešel do rallye k juniorskému týmu Citroën, kde ho podporoval Red Bull. V první sezoně se především učil odlišnému stylu závodění, ale dokázal pětkrát bodovat a nejlépe dojel pátý v Turecku. Stačilo to na celkové desáté místo. Přesto mu stáj neprodloužila smlouvu a letos závodí ve vlastním týmu ICE 1 Racing. Zatím se mu docela daří, bodoval ve všech třech soutěžích mistrovství světa, do kterých nastoupil. Příležitostně závodí také se sněžnými skútry a motorovými čluny a v letošní sezoně chce vyzkoušet několik závodů série NASCAR s toyotou týmu Kyla Busche.

Coulthardovým prvním týmovým kolegou byl ještě u Williamsu v letech 1994 a 1995 Damon Hill, šampión z roku 1996. Ten ukončil závodní kariéru po sezoně 1999 a od té doby v žádné sérii nejezdil. Prodával vozy BMW a Audi a příležitostně vystupoval jako rockový kytarista. Roku 2006 se stal prezidentem Klubu britských závodních jezdců, který vlastní okruh v Silverstone a pořádá Velkou cenu Velké Británie. Právě Hill se výrazně zasloužil o to, že grand prix v prostorách bývalého vojenského letiště zůstala. Damonův syn Oliver, nejstarší z jeho čtyř dětí trpí, Downovým syndromem. Hill se svou manželkou Georgií proto podporují výzkum tohoto postižení a jsou patrony speciální školy v St. Joseph pro postižené děti a autisty. Jeho druhý syn Joshua jezdí anglickou formuli Renault. Damon se angažuje také jako novinář. Spolupracuje s britským F1 Racingem a dvakrát se objevil také jako spolukomentátor v televizi ITV. Pravidelně se účastní Festivalu rychlosti v Goodwoodu a při testech si vyzkoušel monoposty GP2 a Grand prix Masters. Prohlašuje, že řízení rychlého vozu ho stále baví, ale už nemá ambice závodit.

David Coulthard bude ve středu 4. května hostem on-line chatu na Sport.cz. Otázky pro někdejšího pilota formule 1 můžete pokládat zde.

Při této příležitosti se také můžete zúčastnit mimořádného kola soutěže o mobilní telefon Samsung Omnia 7, více zde.

 

Další článek: Technický ředitel a šéf aerodynamiky Williamsu na konci sezony sknočí

18:02 | Kdo bude ve vedení po prvním kole?
17:13 | Ricciardo dostal napomenutí za zdržení Strolla v Q1.
15:29 | Víkend Lewise Hamiltona: Sražený mechanik v tréninku, kontakt se zdí a poškozené přední křídlo v kvalifikaci, hodiny v rychlém kole (možná poškozené zadní křídlo).
13:35 | V Soči přestalo pršet a objevilo se dokonce sluníčko. Start kvalifikace snad ve 14:00 dle plánu.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00