Co by mohlo Hamiltona lákat na Mercedesu? Rok 2014

V Monze pokračují vášnivé diskuze o Lewisi Hamiltonovi, zda se skutečně rozhodl nebo rozhoduje opustit McLaren a odejít k Mercedesu. Důvody by se našly.
Co by mohlo Hamiltona lákat na Mercedesu? Rok 2014

Přestup Lewise Hamiltona k Mercedesu by se mohl uskutečnit z mnoha různých důvodů, ale na první pohled největší překážkou by byla jeho prohlášení, že chce vyhrávat. Pravděpodobnost, že tu možnost mít bude, je totiž větší u McLarenu.

Jenomže za dva roky přijde velká změna pravidel, v jejímž čele budou stát nové šestiválcové motory spojené se systémy na rekuperaci energií. Šéfdesignér Red Bullu Adrian Newey dokonce prohlásil, že jsou pravidla 2014 koncipována tak, že by se pohonná ústrojí mohla stát důležitým, ne-li přímo hlavním diferenciačním prvkem výkonnosti.

A Mercedes patří již několik let na špičku, co se samotného motoru, ale i KERS týče. Své řešení sice bude německá automobilka prodávat zákaznickým týmům, mezi které patří i McLaren, jenomže optimalizované bude pro tovární stáj v Brackley.

"Myslím, že na tom něco je," uznal šéf týmu Mercedes Ross Brawn. "Asi budeme mít dva zákazníky a tito zákazníci budou dostávat stejné motory jako tovární tým. Takže si nemyslím, že by měli horší motory, protože nejsou továrními stájemi. Ale nevyhnutelně tu bude větší zapojení do toho, jak ten motor vzniká a jak je vyvíjen, to je fakt."

Potenciální překážkou pro to, aby si Hamilton zvolil Brawnův tým, mohla být také nejistá budoucnost týmu. Ovšem Brawn ujistil, že on sám zatím důchod neplánuje, zatímco Mercedes coby automobilka svoji podporu podle něj nezmenší.

"O tom není pochyb. Jak víte, vedeme tvrdé diskuze. Jsem optimista, že je brzy uzavřeme a výsledkem bude velké nasazení (automobilky). Mercedes je formuli 1 velmi oddaný," ujišťoval.

Pokud by Hamilton do Brackley skutečně zamířil, s největší pravděpodobností by to bylo na místo Michaela Schumachera. A co by se sedminásobným mistrem světa stalo? Spekulace jsou divoké a jedna z nich ho vidí zpět ve Ferrari. Jako reálnější se však zdá odchod do závodnického důchodu a role poradce Mercedesu, jakou při přerušení kariéry zastával právě v Maranellu.

"Je to možné," reagoval Brawn. "Jakou roli by Michael hrál v budoucnu, teď neprobíráme detailně, protože to není na pořadu dne, ale Michaelovy zkušenosti z motorsportu, jeho úsudek atd. by byly přínosem pro každý tým."

"Asi nebude chtít každodenní zapojení, jako máme my ostatní, ale rád by zůstal zapojený. Tento sport miluje, miluje závody, rád vyvíjí auta a sleduje, jak tým pracuje. Velmi dobře si umím představit, že by si udržel velký zájem, jeden den to přijde a já doufám, že bude s námi."

Další článek: Todt: Náklady musí klesnout o třetinu, jinak začneme ztrácet týmy

14:42 | F3: Pole position získal Frederik Vesti. Staněk 17.
12:11 | Ve Francii je rychlost v boxech jen 60 km/h. Pérez byl o 16,5 km/h rychlejší a dostal pokutu 1000 euro.
9:58 | Video Red Bullu z ČR a SR už má přes 900 tisíc zobrazení. Včera ho propagovala na Twitteru i formule 1.
9:32 | Juan Manuel Correa se vrací do juniorského programu Sauberu.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink Bottas (1:33.448)
2. trénink Verstappen (1:32.872)
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00