Čichači z Red Bullu: Marko se neshodne s Hornerem. Palivo Ferrari voní jako jahody

Ferrari v Bahrajnu překvapilo svou velkou silou na rovinkách. Soupeři se snaží zjistit, jaké tajemství ukrývá pohonná jednotka Ferrari.
Čichači z Red Bullu: Marko se neshodne s Hornerem. Palivo Ferrari voní jako jahody

Existuje teorie, podle které minimálně část výkonnostního náskoku Ferrari leží v oblasti paliva. Jeho vývoj jako takový není omezen, ale tým může za rok nasadit omezené množství palivových směsí.

Christian Horner uvedl, že palivo Shell je cítit jako grapefruitová šťáva. Poradce Red Bullu Helmut Marko trochu zpochybnil gurmánské schopnosti Christiana Hornera. „Je pravda, že z boxů Ferrari jde legrační vůně, ale ne grapefruitová ale jahodová,“ řekl pro Autobild. 

Ferrari už možná překročilo hranici 1000 koní. Soupeře drtí s grapefruitovou vůní

Ferrari už možná překročilo hranici 1000 koní. Soupeře drtí s grapefruitovou vůní

„Předpokládáme, že Ferrari našlo perfektní směs paliva pro motor a odvádí skutečně dobrou práci. Máme co dělat. Není to něco, co by bylo proti pravidlům.“ 

Palivo pro Ferrari vzniká v laboratořích Shellu v Hamburku. Týdně pak vzorky dováží kamion rovnou do Maranella, kde je palivo testováno v pohonné jednotce na testovací stolici. Shell dodá ročně asi 250 tisíc litrů benzínu.

Tip: přečtete si rozhovor s jedním z inženýrů Shellu pro F1sport.

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Diskuze (29) Další článek: Lidé zapínají televizi až na Q2, říká Steiner. Je opatrně pro nový formát kvalifikace
20. dubna | Tým Scuderia Praha vyhrál závod ve Spa...
19. dubna | Jenson Button se nezúčastní posledních dvou závodů WEC a to včetně Le Mans. Nahradí ho Vandoorne. Důvody? Rodinné (chce trávit více času se snoubenkou) a výkonnostní, kdy SMP Racing nestačí na toyoty.
18. dubna | Max Verstappen věří, že v polovině sezóny bude moci Red Bull vyhrávat závody.
17. dubna | Ferrari doufá, že Alfa Romeo nasadí co nejdříve novou řídicí elektroniku pohonné jednotky. Tým ji nestihl integrovat do vozu a Giovinazzi pak měl v kvalifikaci stejný problém jako Leclerc v Bahrajnu.

GP Ázerbájdžánu 2019

Pátek 26. dubna 2019
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 27. dubna 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 28. dubna 2019
Závod 14.10