Chcete britského vítěze? Pak si vsaďte na Hamiltona

Ten má v Silverstonu dobrou šanci přidat druhé vítězství ke svému triumfu ze sezony 2008. Jensonovi Buttonovi se tu naopak nikdy nedařilo.
Chcete britského vítěze? Pak si vsaďte na Hamiltona

V domácím závodě nikdy nedojel na stupních vítězů, ovšem je fér připomenout, že loni to vypadalo hodně slibně, ovšem až do doby, co se týmu nepodařilo při zastávkách v boxech správně nasadit nové kolo. Nezapomeňme taktéž na Paula di Restu. S Force Indií to sice na vítězství nebude, ale tato stáj byla silná už ve Valencii. Nebýt výjezdu zpomalovacího vozu uprostřed závodu, mohl di Resta dojet i na lepším než sedmém místě. Od britských diváků si užívá velké přízně, což by ho mělo hnát kupředu.

Vypořádávání se s tlakem

Sám jsem se účastnil pár velkých cen Velké Británie a měl jsem to štěstí dvě vyhrát. Mistři světa Lewis a Jenson budou ve středu pozornosti. Příprava na Silverstone v mém případě probíhala úplně stejně jako u jiných závodů. Ano, sice jsem měl více práce s médii, ale vzhledem k tomu, že jsem dlouho žil mimo Spojené království, jsem byl trochu mimo centrum dění, což mi pomohlo se soustředit a nenechat se unést představou, že se jedná o speciální závod, který prostě musím vyhrát.

Podpora diváků na okruhu vás ale pohltí. Britští fanoušci jsou nesmírně entusiastičtí a také féroví, více než lidé v mnoha jiných zemích... Pamatuji si, jak jsem se cítil hrozně, když se mi tu jednou kvalifikace vůbec nepodařila. To bylo ještě v McLarenu. Ten pocit byl zvláštní, neboť nějaká extrémně dravá touha zvítězit tam nebyla. Možná kdesi v hloubi myšlenek. Tedy chtěl jsem zvítězit, to samozřejmě, ale ne více než na ostatních okruzích. Každé vítězství se přeci počítalo za deset bodů.

Hektické chvíle rozhodující o Lewisově budoucnosti

Pro jezdce je vždy obtížné, když neví, co si pro něho budoucnost připravila. Vzhledem k situaci, v jaké se nyní nachází, má Lewis dvě možnosti - a) chce jet za tým, který mu poskytne největší šanci v dlouhodobém horizontu vyhrávat závody a tituly a b) chce vydělat co nejvíce peněz. Někdy se tyto možnosti nevylučují. Být na jeho místě, zůstal bych v McLarenu. V mnoha ohledech je to skvělý tým a Lewis je ještě dost mladý a může se vyvíjet tak, aby z toho profitoval. 

Jedinou jeho další možností se zdá být Mercedes, a to v případě, že Michael Schumacher po sezoně skončí. Pokud by se tak stalo, stejně si myslím, že Mercedes je zatím stále příliš mladým týmem na to, aby Hamiltonovi poskytl to, co má k dispozici McLaren. V McLarenu jsem strávil devět úspěšných let a několikrát jsem tam prodlužoval smlouvu. Vyjednávání s Ronem Dennisem a Martinem Whitmarshem není nijak neobvyklé, ba naopak, oba jednají velmi přímočaře. Nikdy z toho nechtějí dělat osobní záležitost a prostě vám předloží se svými návrhy a představami a údajem, na kolik si vás cení. A vy prostě podepíšete, nebo ne. Pokud tak neučiníte, je ale dobré mít rozmyšlenou adekvátní náhradu jinde.

Další článek: Gribkowsky se odvolal proti rozsudku v korupční aféře

15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
13:42 | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.
24. září | Novinář Will Buxton má pozitivní test na koronavirus. GP Ruska tak vynechá.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10