Chceme férový souboj motorářů, zní z Hondy

Formule 1 aktuálně řeší dopady technické směrnice FIA na výkon Ferrari na rovinkách.

Charles Leclerc nasadí v Brazílii nový motor. Čeká ho penalizace 10 míst, ale nebude muset svůj motor šetřit. Standardně by měl motor vydržet okolo 7 závodů, Leclerc potřebuje odjet jen dva. Interlagos tak bude testem toho, zda Ferrari přišlo po zveřejnění technické směrnice FIA o svou výhodu. Mattia Binotto vysvětloval pokles formy v USA experimenty s nastavením kvůli zlepšení rychlosti v zatáčkách.

Obcházet limit průtoku paliva by byla špinavá hra, říká Wolff

Obcházet limit průtoku paliva by byla špinavá hra, říká Wolff

Helmut Marko pro Auto Bild Motorsport prozradil, že to byl Mercedes, kdo objevil možnost, že Ferrari vstřikuje do spalovací komory více paliva v intervalech mezi měřením senzoru průtoku paliva. Red Bull podle Marka pak našel odvahu a požádal FIA o vysvětlení – nejednalo se o protest proti Ferrari. Ten by musel Red Bull podat během závodního víkendu.

Chceme férový souboj

Na současnou situaci byl dotázán také Tojoharu Tanebe z Hondy. „Existuje několik způsobů, jak zlepšit výkon motoru a šasi prostřednictvím šedých zón nebo technik, paliva, spalování oleje – něčeho takového,“ řekl pro Motorsport.com.

„Jde nám hodně o to, abychom měli férové závodění podle pravidel FIA. To je naše přání. K tomu, abychom měli čistý a férový závod, potřebujeme dohled FIA.“

„Některé týmy nebo někteří lidé možná uvažují o něčem, co by zlepšilo výkon. Požádáme o vyjasnění, a pokud poví ne, tak nic takového nenasadíme. Pokud někdo něco takového dělá, pak poté, co jasně řekli ne, tak to možná přestane používat a budeme mít čistý závod.“

Tanebe připouští, že pravidla jsou složitá, takže není možné mít vše popsané do detailů. Pokud je nutné si některé věci vyjasnit, pak se tým obrátí na FIA.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Vettel srovnává Multi 21 s týmovými příkazy u Ferrari

15:58 | Problém na motoru, který potkal Vettela během testů, podle Ferrari nebyl vážný. V Maranellu zjistili, že šlo o problém s mazacím systémem.
22. února | Zandvoort před pěti dny. Za pár dní má být hotovo... odkaz
22. února | Podle Lea Turriniho Binotto a Ferrari neblafují. Aerodynamický balíček SF1000 nefunguje. Stále trpí problémy z loňského roku, nedotáčivostí a horším výkonem. Na příští týden chystá tým změny.
22. února | Niki Lauda by dnes oslavil 71. narozeniny.

Předsezónní testy

První
19. února Hamilton (1:16.976)
20. února Räikkönen (1:17.091)
21. února Bottas (1:15.732)
Druhé
26. února 09.00–18.00
27. února 09.00–18.00
28. února 09.00–18.00