Cestovní restrikce ohrožují i náhradní Turecko

Velká cena Turecka má nahradit Velkou cenu Kanady. Její konání je však nyní kvůli cestovním restrikcím samo ohroženo.
Foto: Getty Images / Clive Mason
Cestovní restrikce ohrožují i náhradní Turecko | Foto: Getty Images / Clive Mason

Velká Británie zařadí od 12. května Turecko na „červený seznam“ velmi rizikových zemí. Každý, kdo se ze země vrátí, bude muset jít na deset dnů do karantény ve státem schváleném hotelu.

Sedm z deseti týmů formule 1 sídlí ve Velké Británii, takže pro F1 je to velký problém.

Klepněte pro větší obrázek
Situace v Turecku. Zdroj: 
COVID-19 Data Explorer

Problém s červenou listinou má dopad i na finále Ligy mistrů, které se má uskutečnit 29. května v Istanbulu mezi britskými kluby Manchester City a Chelsea. V současné době se usiluje o přesunutí zápasu do Velké Británie.

Situace je docela paradoxní. Rozhodnutí britské vlády přichází tak trochu s křížkem po funuse. V Turecku se totiž situace výrazně zhoršila před měsícem. Nyní je v zemi vyhlášen tvrdý lockdown. Zavřely se opět školy, restaurace, velká část obchodů a je omezeno vycházení. Opatření mají trvat do 17. května a situace se zatím skutečně zlepšuje. Včera hlásilo Turecko 20 tisíc nakažených, což by například u nás odpovídalo 2500 nakaženým za den. V maximu současné vlny to byl trojnásobek.

F1 situaci monitoruje a měla by ji řešit v nejbližších dnech. Do závodu sice ještě zbývá více než měsíc, ale rozhodnutí o jeho konání musí z logistických důvodů padnout dříve.

Britská vláda červený seznam průběžně aktualizuje. V minulosti zaměstnanci F1 dostali pro cestování od britské vlády výjimky. 

Další článek: Formule E míří do Monaka, změna pravidel má znemožnit opakování Valencie

14:14 | Potvrzeno. Verstappen nasadil novou pohonnou jednotku. V neděli odstartuje z konce pole.
13:06 | F1 zvažuje, že se kvalifikace pojede v neděli. Zítra má hodně pršet. Jedna změna už přišla. Závod F3 se místo zítřejšího rána pojede dnes v v 16:25.
18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00