Čech Štefanko je černým koněm F1 Esports, píše Autosport

Úspěchu dvojice českých virtuální závodníků Martina Štefanka a Michala Šmídla v draftu pro novou sezónu F1 Esports Series si všiml i věhlasný Autosport. Oba jezdci, kteří se na domácí scéně věnují závodům série Virtual GP, budou již brzy závodit jako týmoví kolegové u týmu Haas. První jmenovaný je poté podle britského webu černým koněm celého šampionátu.
Čech Štefanko je černým koněm F1 Esports, píše Autosport

Od účinkování Tomáše Engeho u týmu Prost v sezóně 2001 uběhlo již sedmnáct let a Česká republika na svého druhého zástupce v „královně motorsportu“ zatím stále marně čeká.

Není to tak dávno, co se k vytouženému cíli blížili Jan Charouz a Josef Král. Ani jednomu z nadějných pilotů se však kýženého cíle dosáhnout nepodařilo, a tak zůstalo „pouze“ u testování.

Charouzova kariéra po neproniknutí do F1 dále směřovala k vytrvalostním závodům. Syn Antonína Charouze se osmkrát zúčastnil Le Mans a v roce 2009 společně s Tomášem Engem a Stefanem Mückem s ikonickým prototypem Lola-Aston Martin B09/60 ovládl šampionát European Le Mans Series.

Podobným směrem se v posledních několika sezónách vydal i Josef Král, který hájí barvy týmu Scuderia Praha ve vytrvalostním šampionátu 24H Series.

U Haasu jsem byl druhý na seznamu, říká Michal Šmídl

U Haasu jsem byl druhý na seznamu, říká Michal Šmídl

Sen o závodění ve formuli 1 se u obou zmíněných jezdců rozplynul, jiným dvěma se však naopak splnil. I když se nejedná o formuli 1 v pravém slova smyslu. Martin Štefanko a Michal Šmídl se dostali do elitní skupiny virtuálních závodníků, kteří se zúčastní nadcházející sezóny F1 Esports Series, oficiálního šampionátu formule 1 pro hráče videoher. Čeští piloti budou navíc týmovými kolegy u americké stáje Haas.

Cesta Martina Štefanka do F1 Esports Series však začala úplně obyčejně – závoděním doma na počítači s pouhou klávesnicí, bez speciálního volantu a pedálů.

„Na počítači jsem poprvé hrál závodní hru, když mi bylo osm nebo devět,“ rozpovídal se Štefanko pro Autosport.

„Se závoděním online jsem začal v jedenácti na hře rFactor. Prvních několik měsíců jsem závodil jen na klávesnici. Je jasné, že to nebylo ideální, pak jsem ale dostal svůj první volant a od toho jsem se odrazil.“

„Úspěchy začaly přicházet v roce 2015, kdy jsem začal vyhrávat české soutěže na hře rFactor. Vyhrál jsem dva tituly v české největší lize rFactoru a poté jsem na stejné hře vyhrál i vytrvalostní šampionát.“

V loňském roce se Martin Štefanko stal šampionem Virtual GP, kde po celou sezónu sváděl dlouhotrvající souboj o titul se svým nynějším týmovým kolegou z Haasu Michalem Šmídlem. Mladý pilot si díky tomuto úspěchu mohl otestovat monopost Formula Renault 2.0.

„Byl to pro mě obrovský úspěch, to testování proběhlo loni v listopadu. Podmínky nebyly jednoduché, bylo velmi chladno a před mým první vyjetím začalo pršet. Musel jsem počkat. Poté jsem vyjel z boxů a začalo pršet znovu. Říkal jsem si, co se to proboha děje. Bylo dobře, že jsem měl obuté mokré pneumatiky. Naštěstí déšť brzy ustal a vše bylo v pořádku. Testování trvalo nějakých dvacet až třicet minut.“

Štefanko se na mosteckém Autodromu předvedl ve velmi dobrém světle a vysloužil si pochvalu i od týmového šéfa.

„Šéf týmu mi řekl, že to byla ta nejlepší testovací jízda, kterou za poslední tři roky viděl. On je přitom člověk, který pracoval s množstvím evropských talentů.“

Nedlouho po této zkušenosti se Martin Štefanko utkal na simulátoru s Josefem Králem a opět byl velmi úspěšný. Bývalého pilota GP2 totiž porazil.

„Josef (Král) navštívil naše herní studio v Praze, kde jsem si zasoutěžili na hře Project Cars 2 s vozem Ferrari 488 ve Spa. V kvalifikaci jsem ho porazil o jeden a půl sekundy a v závodě jsem si na něj vytvořil více než půlsekundový náskok. Bylo skvělé ho poznat. Je vítězem závodu GP2, takže jsem byl z mého úspěchu velmi šťastný,“ řekl Štefanko o virtuálním závodění s Josefem Králem.

Na nedávné představovací akci hry F1 2018 Štefanko porazil i Tomáše Engeho, a to o sedm desetin sekundy.

Ve svých devatenácti letech bude Martin Štefanko jedním z nejmladších pilotů F1 Esports Series. Mladý „sim racer“ má na svém kontě celou řadu úspěchů z domácí scény, v té světové však zatím stále patří k těm méně známým závodníkům. Jeho dravost, rychlost a vášeň pro „sim racing“ z něj však podle Autosportu dělají pravého černého koně nadcházející sezóny F1 Esports Series.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Trocha uznání by neškodila, říká Stroll

19:30 | Týmy musí měnit cestovní plány. Kvůli koronaviru nelze cestovat přes Hongkong a Singapur.
17:07 | Důsledek koronaviru: DTM přesouvá testy z Monzy na Hockehneim.
26. února | Sophia Floersch bude závodit ve F3 za tým Campos.
26. února | Vietnam podle Auto Motor und Sport zakázal vstup Italům na své území. Bahrajn zase zakazuje vstup těm, kteří přicestovali přes Dubaj či Singapur. Problém pro F1? Zatím nevíme.

Předsezónní testy

První
19. února Hamilton (1:16.976)
20. února Räikkönen (1:17.091)
21. února Bottas (1:15.732)
Druhé
26. února Kubica (1:16.942)
27. února Vettel (1:16.841)
28. února 09.00–18.00