Caterham: Některé týmy se nechaly strhnout a utrácejí moc

Zájmy stájí formule 1 jsou tak různé, že podle Caterhamu není možná jednomyslná shoda na cestě, která povede k úsporám. Tu musí vytyčit FIA.
Caterham: Některé týmy se nechaly strhnout a utrácejí moc

Úsporná opatření brzdily v posledních letech větší týmy, zatímco ty menší s potížemi shánějí prostředky na přežití. Šéf Caterhamu F1 Cyril Abiteboul to ale do jisté míry chápe.

"Vím, že si všichni stěžují, že by větší týmy měly být méně sobecké a že by měly myslet na zájmy tohoto sportu, ale vžijte se do role šéfa takového týmu. Vše, co chce, je vyhrávat," poznamenal v rozhovoru pro Autosport.

"Jestli je tu Caterham a jestli může být konkurenceschopný, je mu jedno. Takže myslím, že by se všichni měli vrátit ke svým prioritám. Já mám své priority a program. Stefano (Domenicali) a Christian (Horner) mají své vlastní priority, takže to podle mě je na řídícím orgánu (FIA). Pokud tu je problém, měl by to vyřídit on."

"Já si nemyslím, že by týmy měly kapacity na to, aby to vyřešily. Většina šéfů týmů jsou zaměstnanci, kteří musí myslet také na své vlastní výkony, a když to nebude stačit, soustředí se na své vlastní problémy. Být altruista ve formuli 1 je těžké. Formule 1 není charita."

Týmy nebudou samy od sebe šetřit, protože je k tomu nic nevede. Naopak.

"Můžete povzbuzovat šetření tím, jak budete rozdělovat příjmy, ale tímto směrem nejdeme," pokračoval Abiteboul. "Když jste v tomto byznysu, je hodně lákavé utrácet a investovat víc, než máte, což je podle mě strategie týmu, jako je Lotus."

"Chtějí být extrémně úspěšní, aby z toho měli peníze, a dělají to na úkor své bilance. Ale můžeme je vinit? Ne. Prostě hrají hru. Jsou mimořádně nadšení ze závodění a soutěžení. To je přístup."

"Například Sauber má podle mě jiný přístup, investuje jen to, co má. Jsou to dvě odlišné byznys strategie."

Další článek: Lotusu dvojité body za poslední závod nevadí

15:08 | Haas potvrdil, že Mazepin bude jezdit s číslem 9. Původně chtěl jezdit s číslem 99, ale to má Giovinazzi. Číslo 9 měl Ericsson, ale vzhledem k tomu, že je (bude) dva roky mimo F1, tak se číslo uvolní...
15:04 | Podle španělských médií dostal Alonso zelenou pro účast v testu mladíků po Abú Dhabí. Do testů by prý měly být nakonec nasazeny dvě auta od každého týmu, takže uvidíme i Buemiho, Kubicu, Ferrari zřejmě nasadí Sainze. Zatím to nebylo potvrzeno.
13:33 | Mick Schumacher se s Haasem zúčastní prvního tréninku na GP Abú Dhabí a také testů po závodě.
9:40 | Jezdecké sestavy pro GP Sachíru: Haas: Pietro Fittipaldi, Kevin Magnussen Mercedes: George Russell, Valtteri Bottas Williams: Jack Aitken, Nicholas Latifi

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink 14.30–16.00
2. trénink 18.30–20.00
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10