Carey chce po nových destinacích okruhy skvělé pro závodění

Šéf formule 1 Chase Carey řekl, že nová dějiště velkých cen F1 si zaslouží své místo v kalendáři jen v případě, že nabídnou okruhy vhodné pro závodění.
Carey chce po nových destinacích okruhy skvělé pro závodění

F1 se chystá zavítat do nových destinací jako do floridského Miami či do Vietnamu. Carey nyní však uvedl klíčová kritéria, která musí nové okruhy splnit. Formule 1 se přitom snaží odprostit od éry Bernieho Ecclestona postavené na vysokých poplatcích za možnost pořádat závod F1.

Podle Careyho se ale kritérium možností předjíždění vztahují také na již současné okruhy a některé z nich podle něj budou muset projít úpravami, aby toto splňovaly.

Jak bude vypadat okruh v Miami? Hodně odvážně!

Jak bude vypadat okruh v Miami? Hodně odvážně!

„Existuje řada věcí, které jsou pro nás důležité,“ řekl Carey na Sportovní konferenci FIA na Filipínách.

„Zaprvé chceme mít jistotu, že to je skvělé pro závody. Ještě než začneme stavět vše okolo, musíme začít s tratí, která nabídne skvělý závod.

Dnes tu máme okruhy, na kterých musíme zapracovat, protože nepřinášejí úplně ty nejlepší závody. Některé jsou skvělé. Na začátek chceme trať, které přinese úžasné a vzrušující závody,“ řekl Carey, podle kterého je důležitá také destinace, ve které se velká cena pořádá.

„Jsme ve velkých městech po celém světě. Používáme frázi 'cílová města' a jsme na místech, kde, když se na ně (fanoušci) dívají v televizi, jsou z nich nadšení a vypadá to podle nich velkolepě. A když se tam vydají, je to ještě výjimečnější. Chceme ta magická města a země, které skutečně intrikují a fascinují svět.“

Careyho slova přišla po Velké ceně Monaka, která nepatřila mezi nejnapínavější závody sezóny. Liberty Media pracuje na řešení těchto problémů s předjížděním, když pro příští rok plánuje změny v aerodynamice vozů a větší změnu pravidel pro sezónu 2021.

Letošní GP Monaka byla podle Alonsa vůbec nejnudnějším závodem

Letošní GP Monaka byla podle Alonsa vůbec nejnudnějším závodem

„Předjíždění je jasný problém a víme, že kroky, které pro rok 2019 podnikneme spolu s FIA, nejsou lékem, ale jsou jen jedním krokem. Změny pro rok 2021 budou významnější,“ řekl Carey.

„Věnujeme se aerodynamice. Nechceme přijít o ten aspekt aerodynamiky, který dělá závodění ve F1 tak zajímavým, ale myslíme si, že musíme dělat věci, které umožní, aby předjíždění bylo mnohem významnější součástí tohoto sportu. To ale není jediné. Je tu spousta věcí, které přinesou větší vyrovnanost, více akce na trati a v mnoha směrech i větší nepředvídatelnost.

Předvídatelnost není dobrá pro sport. Chcete neočekávané věci. Chcete ty památné momenty, které jste nečekali. Chcete, aby vyhrával outsider. To je to, co chcete, aby se stalo.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Diskuze (30) Další článek: Renault chtěl uchytit zrcátko na svatozář, po zákazu Ferrari hledá jiné řešení
23:58 | Podle webu RACER bude Nico Hülkenberg v pondělí na okruhu Barber testovat vůz McLarenu pro IndyCar.
18. října | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
18. října | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00