Bývalý hlavní lékař F1 Gary Hartstein o nitrolebečním tlaku

Michaela Schumachera vážně ohrožuje nitrolebeční tlak. Doktor Hartstein fanouškům přibližuje, jaká úskalí tento stav pro Schumiho představuje.
Bývalý hlavní lékař F1 Gary Hartstein o nitrolebečním tlaku

V nejbližších hodinách a dnech toho hodně uslyšíme o nitrolebečním (intrakraniálním) tlaku, a tak si myslím, že by bylo vhodné trochu porozumět tomu, o co jde. Pojďme se na to podívat. 

Mozek je uložen ve tvrdém pouzdře - lebce. Jelikož je objem tohoto pouzdra u dospělého člověka neměnný, jakékoliv věci "navíc" nezabírají více místa, ale zvyšují tlak. O jaké "věci" může jít? V tomto případě jde o krevní sraženinu. Ta společně s mozkem zabírá stejný prostor, který před nehodou patřil pouze mozku samotnému. Tlak proto roste. Řešení je jasné - odstranit sraženinu!

Dalším "extra" elementem, který se snaží zabírat více místa, může být mozek samotný. Nezapomínejme, že to, čím označujeme mozek, představuje tři složky - mozkovou tkáň, mozkomíšní mok (liquor cerebrospinalis, CSF) a krev obsaženou v mozkových tepnách, žilách a kapilárách. Navýšení objemu jakékoliv této složky rovněž vede k intrakraniální hypertenzi. V Michaelově případě si nepřejeme vidět hlavně natékání mozkové tkáně. Znamenalo by to totiž, že mozkové buňky nedokáží udržet stabilní objem, což by poukazovalo na závažné poškození. Tento typ edému (otoku) se také hůře ošetřuje. V takovém případě je potřeba optimalizovat rozmístění CSF a umožnit krvi odtékat do srdce. Z tohoto důvodu je pacientova hlava pozdvižena o 30°. Mozek musí být optimálně zásobován okysličenou krví se správnou úrovní glukózy, aby byl zajištěn potřebný buněčný metabolismus. 

Pokud je tlak příliš vysoký, musí být pacient uveden do hlubokého spánku, čímž se snižují metabolické nároky mozku. Neurochirurg může v krajním případě také odstranit velkou část lebeční kosti. "Pouzdro" je tím otevřeno, tlak je v normálu a otok mozku působí jako normální otok bez mnoha smrtících vedlejších účinků zvýšeného tlaku. Tento extrémní zákrok, který je prováděn v případě velmi vážných poranění hlavy, se nazývá dekompresní kraniektomie. 

Proč je zvýšení nitrolebeční tlak (ICP) tak nebezpečný?

Existují nejméně tři základní důvody. Prvním je ten, že zvýšený ICP indikuje, že se s mozkem něco stalo. Toto primární zranění, ať už je jakékoliv, již způsobilo poškození a vyvolává obavy. Druhé nebezpečí spočívá v tom, že zvýšený tlak přiškrcuje cévy vyživující mozek. Čím vyšší je ICP, tím je průtok krve nižší. Vzniká tak nebezpečný kruh - ICP se zvýší, krevní zásobení se sníží. Neokysličené buňky začínají natékat, čímž ICP dále narůstá. Třetí důvod je mechanický. Mozek je v lebce ve stabilní poloze držen pevnými vazy mezi hemisférami a mezi mozkem a mozečkem. Příliš vysoký tlak by mohl vyústit ve sklouznutí mozku z žádoucí polohy, což by přivolalo katastrofální následky.

Doufám, že toto pomohlo!

Další článek: Schumacher je i nadále v kritickém stavu